Merkelová vyzvala k dodržování karantény: Covid musíme dostat před zimou pod kontrolu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala veřejnost k dodržování listopadové karantény, neboť je nutné před zimou dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Varovala, že nyní je epidemická situace kvůli nastupující zimě složitější než na jaře. Rovněž Němcům řekla, že jim nemůže slíbit, že se od prosince vrátí k normálnímu životu.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

"Stále panují pochyby, skepse a odmítání, proto chci znovu vysvětlit, proč to děláme," řekla Merkelová na tiskové konferenci. "Žijeme s pandemií," uvedla. Zároveň vyslovila pochopení pro to, že lidé jsou ze situace unaveni, neboť trvá již dlouho a světlo na konci tunelu je stále velmi vzdálené.

"Nelibost a rozmrzelost mohu pochopit, ale i tak musím vyzvat k dodržování opatření," prohlásila. Upozornila, že v Německu s 83 miliony obyvatel může být koronavirus nebezpečný zhruba 30 procentům populace.

zdroj: YouTube

K nynějším vysokým číslům počtu případů nákazy, jejichž růst považuje za exponenciální, poznamenala, že odrážejí situaci před 14 dny. "To, co dnes vidíme, je stav před dvěma týdny," řekla. Zavedení listopadové karantény proto Merkelová vysvětluje i snahou ochránit německý zdravotnický systém před přetížením.

Za cíl považuje kancléřka dostat se na hodnoty pod 50 nakažených na 100.000 obyvatel za dobu sedmi dní. Překročení této hranice znamená, že daná oblast je považována za epidemicky rizikovou. Institut Roberta Kocha nyní v Německu eviduje 120 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Merkelová zdůraznila, že je nezbytné na minimum omezit kontakty s ostatními včetně rodiny. "Pokud jeden měsíc vše dodržíme, může to znamenat obrat," uvedla. Dodala, že ani v takovém případě nemůže slíbit, že se život od prosince vrátí do předkoronavirových kolejí. Pokud se ale situaci podaří opět dostat pod kontrolu, nebudou Němce čekat tak osamělé Vánoce, jak by se nyní mohlo zdát. S bujarými novoročními oslavami ale Němci počítat nemohou.

Za dva týdny bude Merkelová opět jednat s premiéry spolkových zemí, aby společně vyhodnotili dopady karantény a aby případně rozhodli o dalších opatřeních. O tom, jak přesně bude v prosinci situace vypadat, ale nechtěla spekulovat.

Merkelová zopakovala, že Německo je připraveno finančně podpořit podniky, které musí být kvůli listopadové karanténě uzavřené. Vláda jim chce proplatit až tři čtvrtiny ušlých listopadových tržeb, vyčlenila na to deset miliard eur (bezmála 273 miliard eur). Německo si podle kancléřky může dosavadní podpůrná opatření dovolit, neboť je díky předchozím rokům v dobré finanční kondici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alpské země se chystají na zimní sezonu během koronaviru, Itálie…

24.11.2020 16:40 V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů…

Evropa musí mít vlastní politickou strategii. Jinak bude míčem pro hru…

24.11.2020 16:00 Evropa může očekávat od zvolení demokrata Joea Bidena novým americkým prezidentem zlepšení vztahů…

Pařížští policisté během evakuace tábora bili a kopali migranty, je…

24.11.2020 15:53 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil interní policejní vyšetřování pondělního zákroku…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama