Merkelová vyzvala ke zvýšení úsilí o proočkovanost obyvatelstva

Německá kancléřka Angela Merkelová s ohledem na současné rostoucí počty nových případů koronaviru vyzvala občany, aby se nechali očkovat. Všichni chceme návrat k normalitě, řekla v Berlíně na své tiskové konferenci k domácí i zahraniční politice. Lidé by podle ní měli svým působením na ostatní přispět k vyšší proočkovanosti obyvatelstva.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Ve svém bilančním projevu dále uvedla, že Německo stojí před velkými modernizačními výzvami. Hájila také plynovod Nord Stream 2 i odklon země od jaderné energetiky. Plány, co bude dělat po konci své dlouhé politické kariéry, podle svých slov Merkelová zatím nemá.

"Čím více bude naočkovaných, tím svobodnější budeme," řekla kancléřka s tím, že lidé by měli přesvědčovat o přednostech vakcinace své soukromé i pracovní okolí. "Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny," dodala.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100.000 obyvatel, se za posledních 12 dní v Německu zdvojnásobila. Tento "exponenciální" růst je podle Merkelové znepokojivý. Je podle ní zapotřebí více dbát na ochranná opatření, jako je nošení roušek, dodržování vzájemného odstupu, větrání a pravidelné testování.

Kancléřka uvedla, že vyšší proočkovanost umožňuje zároveň zvládat vyšší přírůstky nakažených. "Zabránění přetížení našeho zdravotnického systému zůstává vodítkem našeho jednání," řekla.

Podle údajů německé vlády bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, proti covidu-19 alespoň jednou dávkou naočkováno přes 50 milionů lidí, což je více než 60 procent obyvatel. Dokončené očkování má přes 39 milionů Němců, tedy více než 47 procenta populace.

Merkelová uvedla, že odstraňování škod po katastrofálních povodních na západě země, které minulý týden připravily o život nejméně 174 lidí, bude nejspíše dlouhé. "Budeme k nápravě všech těchto škod potřebovat výdrž s dechem," řekla s tím, že v příštích dnech a týdnech bude jednat s premiéry a premiérkami spolkových zemí o vzniku společného fondu obnovy.

K jaderné energetice, jejíž postupně úplné utlumení v Německu prosadila, kancléřka řekla, že nevidí možnost, že by příští vlády tento krok zvrátily. "Jaderná energetika není z dlouhodobého pohledu udržitelná," řekla.

Zmínila také středeční dohodu se Spojenými státy, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy. Podle ní dostala od Ruska záruky, že plynovod obcházející Ukrajinu nepoužije jako politickou zbraň. V případě, že by se tak stalo, je podle ní Německo připraveno uvalit na Rusko sankce. Zároveň se vyslovila pro pokračování dialogu s Moskvou.

Německo stojí před velkými modernizačními výzvami, míní Merkelová. "Jsme úspěšná země, ale na některých místech máme opravdu co dělat, abychom udrželi současný vysoký standard," řekla s tím, že Německo musí přidat například v digitalizaci či vývoji technologií budoucnosti.

Merkelová, která je v kancléřském úřadu od listopadu 2005, se rozhodla nekandidovat v letošních zářijových parlamentních volbách a chce se stáhnout z politiky. V bilanční řeči dnes uvedla, že za dobu svého 16letého působení v čele vlády musela řešit ze svého pohledu pět krizí: finanční krizi z let 2007 až 2008, záchranu eura, uprchlickou krizi z roku 2015, změnu klimatu a koronavirovou krizi. Dodala, že dosud neměla čas přemýšlet o tom, co bude dělat po odchodu z kancléřského úřadu.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje