Merkelová zamíří do Osvětimi. Bývalý nacistický tábor navštíví poprvé

Německá kancléřka Angela Merkelová začátkem příštího měsíce poprvé navštíví bývalý nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na svých internetových stránkách o tom napsal deník Süddeutsche Zeitung a připomněl, že někdejší vyhlazovací tábor na jihu Polska zatím navštívili jen dva šéfové německé vlády.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
doporučujeme

Angela Merkelová se do Osvětimi chystá 6. prosince při příležitosti desátého výročí založení Nadace Auschwitz-Birkenau, za jejímž vznikem stál někdejší polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski, sám bývalý vězeň koncentračního tábora. Zemřel v roce 2015.

Cílem nadace je schraňovat peníze na údržbu a opravy míst, kde zahynulo 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců.

List Süddeutsche Zeitung napsal, že Merkelová byla pětkrát v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem a je nositelkou vyznamenání udělovaných řadou židovských organizací. V roce 2009 doprovodila Baracka Obamu na jeho cestě do někdejšího koncentračního tábora v Buchenwaldu, na jehož osvobození se podílel jeden z příbuzných amerického exprezidenta.

Podle Süddeutsche Zeitung mohou současné plány Merkelové souviset i s tím, že není jasné, jak dlouho ještě ve své současné pozici zůstane. A především je naživu už jen málo lidí, kteří mohou v Osvětimi Merkelové o svých zážitcích z těchto míst vyprávět osobně.

Vzpomínkových akcí k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi se navíc zúčastní německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Před Merkelovou bývalý nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil v roce 1977 Helmut Schmidt a pak v letech 1989 a 1995 Helmut Kohl.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama