Město Bielefeld si oddychlo. Soutěžící nedokázali, že neexistuje

Soutěž o jeden milion eur (25,9 milionu Kč), kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město Bielefeld, nikdo nevyhrál. Podmínkou pro zisk pohádkové výhry bylo totiž předložit nezvratný důkaz, že toto město s více než 300.000 obyvateli ve skutečnosti neexistuje, jak žertem tvrdí populární spiklenecká teorie. To se podle starosty Pita Clausena nikomu nepodařilo.

Přidejte svůj názor

Německá vlajka
doporučujeme

Na závěr soutěže, která měla jednou provždy skoncovat s žertíky na adresu Bielefeldu, ve městě vztyčili 600kilogramový pomník, informovala agentura DPA.

Bielefeldská turistická centrála, která soutěž v srpnu vypsala, se rozhodla využít ve svůj prospěch skutečnost, že město je od 90. let minulého století terčem posměchu. Vtipálci totiž tvrdí, že Bielefeld ve skutečnosti neexistuje.

Poprvé o takzvaném bielefeldském spiknutí napsal v satirickém článku student Achim Held v roce 1994. V nedávném rozhovoru Held přiznal, že si chtěl původně udělat legraci z konspiračních teorií a výběr města, jehož existenci popře, byl čistě náhodný. Teorie o neexistenci Bielefeldu ale postupně získala značnou popularitu.

Pochybnosti o tom, zda město ve východní části Vestfálska je skutečné, v roce 2012 v žertu vyjádřila dokonce i kancléřka Angela Merkelová. Satirická spiklenecká teorie se postupem času natolik ujala, že se do jisté míry stala součástí identity Bielefeldu.

Před časem se ale město rozhodlo s těmito žerty skoncovat a vyhlásilo soutěž o milion eur. Do Bielefeldu pak lidé z Německa i celého světa poslali přes 2000 důkazů o neexistenci města. Byly mezi nimi důkazy z matematiky i kvantové fyziky, ale i dětské obrázky či mapy s vymazaným městem. Jakýsi mladík z Vladivostoku dokonce zaslal celý komiks, který měl doložit, že Bielefeld není.

Po vyhodnocení soutěže starosta Pit Clausen s úlevou oznámil, že všechny údajné důkazy se podařilo vyvrátit. "Loučíme se s pohádkou, že neexistujeme," řekl šéf samosprávy při odhalení šestisetkilogramového kamene, který má být trvalou připomínkou existence města. Zda se zdařilou marketingovou akcí podaří ukončit vtípky na adresu Bielefeldu, ale není vůbec jisté, poznamenala DPA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 13:55 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

Co bude dál s brexitem? Názor euroskeptika Farage je překvapivý

20.10.2019 13:23 Aktualizováno Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými…

Riziko divokého brexitu opět roste. Parlament neumlčí Johnsona, vzkázal…

20.10.2019 12:44 Britská vláda i přes výsledek sobotního hlasování parlamentu plánuje odejít z Evropské unie v…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 11:20 I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama