Mezi státy EU roste podpora pro sankce proti Lukašenkovu režimu

Skupina zemí Evropské unie včetně České republiky vyzvala k přijetí sankcí vůči představitelům režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Před dnešním jednáním unijních ministrů zahraničí přijetí postihů spojených s volebními manipulacemi a potlačováním protestů podpořilo podle agentury Reuters už devět zemí.

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

K uvalení sankcí je ale potřeba jednomyslná shoda všech 27 států a zvláště Maďarsko je zatím v této věci zdrženlivé.

Očekává se, že ministrům dnešní diskuse poslouží jako výchozí bod pro přijetí sankcí v příštích týdnech.

Česko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Dánsko ve společném dopise podle Reuters apelovaly na sankcionování režimních činitelů s tím, že je třeba "najít důkladnou rovnováhu mezi tlakem na běloruského prezidenta Lukašenka a dialogem s ním". EU by se podle těchto zemí měla chopit v Bělorusku role mediátora.

Už v minulých dnech o sankcích veřejně mluvili vládní politici z Německa, Rakouska či Švédska.

"Potřebujeme nové sankce proti těm, kteří ohýbají demokratické hodnoty a porušují lidská práva v Bělorusku," napsala dnes na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podle diplomatických zdrojů citovaných médii je však nejisté, jak se k otázce sankcí postaví Maďarsko, které nabádá v otázce sankcí k opatrnosti a chce dát přednost dialogu s Lukašenkem.

Unie už v roce 2004 zavedla embargo na dodávky zbraní Bělorusku a uvalila sankce na činitele podezřelé z podílu na tehdejším zmizení Lukašenkových odpůrců. Většinu postihů však EU zrušila před čtyřmi lety, kdy běloruský vládce propustil na svobodu skupinu politických vězňů.

Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání lidí, kteří protestují proti výsledkům nedělní prezidentských voleb, jež považují za zfalšované, odsoudila řada zahraničních politických představitelů i zastánců lidských práv. Lukašenkova vláda oznámila, že propustí všechny lidi vězněné po protestech a že je připravena zahájit dialog se zahraničními partnery.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, zprávy o škodách zatím nejsou

18.09.2020 21:27 U řeckého ostrova Kréta dnes udeřilo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo v hloubce…

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama