Migranti čelí v Řecku nelidskému zacházení, konstatuje zpráva výboru proti mučení

Uprchlíci a žadatelé o azyl čelí v řeckých táborech nelidskému zacházení. Uvádí to zpráva, kterou vypracoval Evropský výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy. CPT kritizuje špatné hygienické podmínky v uprchlických táborech či držení dětí a dospívajících v policejních vazbách. Řecko uvedlo, že zhoršené podmínky byly dočasně způsobené vysokým počtem migrantů v táborech.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle zprávy není v řeckých táborech "dostatečné množství materiálu pro osobní hygienu a udržování čistoty, vhodné jídlo a přístup k venkovním aktivitám". Výbor zmiňuje situace, kdy se uprchlíci nemohli dva týdny osprchovat, či velký počet porouchaných a nefungujících toalet. Podle CPT "tyto podmínky zcela jasně představují nelidské a ponižující zacházení".

Výbor také kritizoval zacházení s dětmi a nezletilými. "CPT vyzval řecké úřady, aby přestaly držet děti či rodiče s dětmi v policejních zařízeních," stojí ve zprávě.

Výbor zaznamenal také zprávy o tom, že uprchlíci zastavení na hranici řeckou stráží či agenturou Frontex jsou vraceni do Turecka, aniž by dostali možnost podat v Řecku žádost o azyl. Řecká policie ale jakékoliv obvinění z této nezákonné praktiky odmítá.

Výbor napsal zprávu po inspekci několika zařízení pro uprchlíky na ostrově Samos a v oblasti řeky Evros, která tvoří pozemní hranici mezi Řeckem a Tureckem. Inspekce se uskutečnila v druhé polovině března, kdy oznámení o otevření hranice ze strany tureckých úřadů způsobilo nárůst počtu migrantů přicházejících do Řecka.

Podle písemné odpovědi řecké vlády byla špatná situace v táborech na ostrově Samos způsobena tamním vysokým počtem migrantů. Výbor ale uvedl, že ani taková situace nevyvazuje Řecko z povinnosti dodržovat lidská práva. Podle výboru se zdá, že řecké úřady zastávají názor, že "těžké podmínky (v táborech) mohou migranty odradit od cesty do Řecka".

V úterý řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis uvedl, že řecká vláda chystá změny, které by měly zlepšit podmínky, ve kterých žijí žadatelé o azyl. Vláda chce prosadit změnu zákona, díky které by nezletilí nemohli být držení v policejních zařízeních. Zlepšit se mají také podmínky v táborech či systém zpracování žádostí o azyl.

Země čelila největšímu náporu migrantů v letech 2015 a 2016. Mnoho žadatelů o azyl se do Řecka dostávalo přes ostrovy v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. V prvních devíti měsících letošního roku se ale počet příchozích migrantů znatelně snížil. V zemi se přesto stále nachází přes 90.000 migrantů, z nichž 19.000 žije v dočasných táborech, vypočítává Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 21:45 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Ve Španělsku bude moci zasednout k vánočnímu stolu až 10 lidí

02.12.2020 20:37 Španělská vláda a autonomní oblasti se dnes dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o…

V Itálii vzrostl počet nově nakažených, v Turecku počet úmrtí

02.12.2020 19:02 Itálie dnes zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 18:55 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama