Smrtící léčka: Migranti chtějí do Evropy, jenže si neuvědomují zásadní věc

O tom, že se migranti pokoušejí dostat do Evropy po moři, se dočteme v médiích téměř každý den. Tyto cesty nejsou právě bezpečné, mnohem horší a doslova smrtící jsou pokusy dostat se do vysněné destinace jako černý pasažér v podvozku letadla. Tyto cesty však obvykle představují jen jednosměrnou jízdenku, který vede ke smrti migranta.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Letadla, letectví
doporučujeme

Někteří lidé se tak zoufale snaží opustit svou domovskou zemi, že se pokoušejí cestovat napříč zeměmi a dokonce i kontinenty v letadlech. Nekupují si letenky, ale většinou se ukrývají v nákladním prostoru nebo v prostoru podvozku, I když jsou tyto pokusy spíše vzácné, zejména při zvýšených bezpečnostních opatřeních na letištích po celém světě, existují desítky takových případů.

Tyto extrémně nebezpečné přežije asi jen jeden ze čtyř migrantů. Jejich životy totiž závisejí na řadě náhod. Když letadlo stoupá do horních úrovní troposféry, teplota výrazně klesá. Většina strojů létá ve 32 až 35 tisících stopách - to je zhruba 10 kilometrů nad zemí. Teploty v této nadmořské výšce se pohybují od -40 °C do 60 °. Pro srovnání: průměrná zimní teplota v Antarktidě je obvykle kolem -34,5 °C, vysvětluje server Info Migrant.

To vede k závažné podchlazení a omrzlinám. Ti, kteří by přežili cestu v podvozku letadla, by pak s největší pravděpodobností museli podstoupit amputace omrzlých končetin. nemluvě o hrozbě vážného poškození orgánů. Kromě teploty ovšem ve výšce výrazně klesá i tlak. Plíce doslova těžce bojují o kyslík – a člověk kvůli jeho nedostatku minimálně omdlí. „V delším časovém období mohou být hypoxie a hypotermie smrtelné - a obvykle smrtelné skutečně jsou. Jinými slovy, čím delší je cesta letadla, tím je pravděpodobnější, že zemřete,“ píše server.

Další riziko představuje samotný podvozek – respektive kola. Ty se při vzletu výrazně zahřívají a mohou způsobit ukrytému migrantovi vážné popáleniny. Tyto prostory jsou navíc velmi prostory, dlouhodobé sezení zde tedy není jen nepohodlné, ale může mít také za následek vážné zdravotní komplikace, jako jsou sraženiny, které mohou vést k trombóze, mrtvicí, srdečnímu záchvatu a dalším problémům.

I když se několik takových případů objevilo například v sousedním Německu, kam se snažili dostat migranti ze zemí jako je Rusko, Mali a Dominikánská republika, většina případů byla zaznamenána ve Velké Británii a v USA. V médiích se nedávno objevil alarmující případ z Británie. Na londýnské zahradě bylo objeveno tělo muže, který vypadl z letadla na trase z keňské metropole Nairobi na londýnské letiště Heathrow. Tělo bylo nalezeno ve Claphamu na jihozápadě Londýna, dopadlo jen pár metrů od majitele zahrady.

Přesná čísla, která by ukázala, kolik migrantů se o takovou cestu pokusilo, neexistují. Je možné, že řada těch, kteří při podobné cestě zemřeli, prostě spadla při otevření podvozku do odlehlých oblastí, kde je nikdo nenašel. Jiná mohla teoreticky skončit například i v moři.

Například Federal Aviation Administration (FAA), agentura ministerstva dopravy Spojených států amerických, od roku 1947 celosvětově registruje asi 100 případů černých pasažérů v letadlech. Převážná většina těchto případů byla zaznamenána od roku 2000. Cestu ovšem přežilo jen několik málo jedinců. V takových případech lékaři mluví o „zázraku“.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Zádrhel na cestě do Sněmovny lordů. "Mr. Order" Bercow čelí obvinění ze…

23.01.2020 17:07 Bývalý předseda Dolní sněmovny britského parlamentu John Bercow, jemuž se pro jeho známé hromování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama