Ministři EU i Británie schválili mandáty pro pobrexitová jednání

Ministři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie dnes schválili mandát k vyjednávání o budoucích vztazích s Británií. Mandát pro své vyjednavače dnes schválila i britská vláda. Jednání by měla začít příští týden, podle mluvčího britské vlády to bude již v pondělí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Michel Barnier
doporučujeme

Británie 31. ledna opustila EU a vstoupila do takzvaného přechodného období, které potrvá do konce tohoto roku. Do té doby by měly Brusel a Londýn vyjednat mimo jiné obchodní dohodu.

Mandát pro jednání s Británií na počátku února předložila Evropská komise, před dvěma týdny jej podpořil Evropský parlament. Celkem má 46 stran. Dnes finální verzi dokumentu, kterým se bude řídit hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, schválili i ministři sedmadvaceti členských zemí EU zodpovědní za evropskou problematiku.

Mandát pro své vyjednavače, v jejichž čele stojí David Frost, dnes schválila také britská vláda. Podle mluvčího premiéra Borise Johnsona kabinet mandát zveřejní ve čtvrtek. "Dohodnout se na našem postupu šlo velmi hladce... Těším se na konstruktivní jednání s EU," uvedl mluvčí. Mandát je podle něj založen na existujících dohodách o volném obchodu, které Brusel uzavřel "s podobně smýšlejícími suverénními státy".

Rozhovory, které budou podle očekávání velmi složité, by měly začít příští týden, informuje agentura Reuters. Mluvčí britské vlády uvedl, že začnou již v pondělí v Bruselu a druhé kolo se uskuteční v březnu v Londýně.

Na dokončení jednání mají Brusel a Londýn jen deset měsíců. Přechodné období, které skončí na konci roku, by Britové mohli prodloužit. Čas na to mají do poloviny roku. Britský premiér Johnson tuto možnost ale vehementně odmítá. Británie musí v přechodném období dodržovat unijní pravidla, na jejich podobu ale již nemá žádný vliv.

Unijní mandát počítá s tím, že Brusel bude usilovat o dosažení ambiciózní dohody upravující jak obchodní vztahy, tak vzájemnou spolupráci například v dopravě či bezpečnosti. Klíčem k zachování blízkého obchodního partnerství přitom má být požadavek, aby Británie dodržovala unijní pravidla pro hospodářskou soutěž, pracovní podmínky, daně či pro ochranu životního prostředí.

Britská vláda ale opakovaně dává najevo, že se po skončení přechodného období chce přestat řídit unijními standardy. Premiér Johnson prohlašuje, že o těsné obchodní vztahy s EU nestojí a preferuje volnější dohodu.

"Nabízíme podstatné, ambiciózní, vyvážené a dalekosáhlé partnerství," řekla dnes k mandátu chorvatská státní tajemnice pro evropské záležitosti Andreja Metelková-Zgombičová, jejíž země nyní předsedá Evropské radě.

"Nesmí dojít k sociálnímu dumpingu, nesmí dojít k dumpingu v oblasti životního prostředí," zdůraznil dnes německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth.

Také francouzská státní tajemnice Amélie de Montchalinová chce v budoucích jednáních s Británií hájit především "zájmy Evropanů". Roth i de Montchalinová zdůraznili, že EU do jednání s Británií vstupuje naprosto jednotná.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených ve Španělsku překonal 72 000, mrtvých je 5690

28.03.2020 14:23 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72.000, za posledních 24 hodin se nákaza…

Slovensko otevírá některé prodejny, znovu otevře i hranice

28.03.2020 14:15 Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli…

Počet nakažených prudce stoupá. Česko je 24. nejzasaženější stát světa

27.03.2020 22:05 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 každým dnem stoupá o desítky tisíc. Ve čtvrtek večer…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama