Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky rizikových oblastí a přijímání restrikcí, zatím však mezi nimi zůstávají některé neshody. Po dnešním jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti to novinářům řekl německý zástupce Michael Roth, jehož země teď unii předsedá. Všechny unijní země podle něj daly najevo, že chtějí předejít opakování chaotické situace při jarním zavírání hranic.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Evropská komise (EK) začátkem září předložila členským zemím návrh na zavedení společných kritérií k určení epidemiologických rizik, jednotného barevného takzvaného semaforu pro rozlišení rizikových regionů a společného přístupu k lidem, kteří se z nich navracejí. Sjednocení koronavirových restrikcí podle Bruselu zpřehlední situaci pro obyvatele unie a zajistí efektivnější fungování bezhraničního schengenského prostoru a jednotného trhu.

Podle Rotha dali dnes ministři najevo, že jejich státy chtějí, aby přijímaná opatření byla předvídatelnější a aby lépe fungovala jejich koordinace.

"Chceme se poučit z bolestných zkušeností na hranicích," řekl německý ministr s odkazem na mnohahodinové fronty, které stály na hranicích v době jarních uzavírek.

Návrh komise má charakter doporučení a členské státy se jím nemusejí řídit, stejně jako to řada z nich nedělá například při jednotném posuzování rizikovosti mimounijních zemí.

Některé země mají i tak k případné koordinaci rezervovanější přístup. Například Maďarsko jako jediný stát unie v současnosti nepouští na své území cizince vyjma nutných případů.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček už před dnešním jednáním podotkl, že Praha by například společná unijní kritéria pro posuzování rizikových regionů uvítala.

"Měli bychom sladit národní semafory, aby pravidla byla předvídatelná," řekl dnes Petříček. Podle něho se ale konečná shoda na sjednocení kritérií zatím nepřiblížila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama