Ministři obrany debatovali o Stoltenbergově plánu na reformu NATO

Ministři obrany tří desítek členských zemí dnes debatovali o návrhu reformy Severoatlantické aliance, kterou představil generální tajemník Jens Stoltenberg. Iniciativa NATO 2030 obsahuje i návrh, aby se v budoucnu aspoň některé obranné projekty financovaly ze společného rozpočtu NATO. Nyní je hradí jednotlivé členské země.

NATO
doporučujeme

"Vedli jsme pozitivní a podnětnou debatu," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci po videokonferenci s ministry. Podle něj je třeba spravedlivěji rozložit náklady na některé obranné akce NATO, například na rozmístění jednotek ve východní Evropě.

Podle agentury DPA se proti návrhu staví především Francie, která se vojensky angažuje především mimo území NATO, například v severní Africe. Nový systém by podle Paříže navíc nutil země, aby se finančně podílely i na vojenských akcích, k nimž jsou kritické.

Generální tajemník v reformním plánu rovněž navrhuje zlepšit koordinaci v rámci aliance a zavést další konzultační mechanismy s cílem posílit politickou spolupráci.

Podrobný návrh reformy NATO by měl být k dispozici na summitu, který by se měl konat ještě tento rok. Přesný termín zatím stanoven nebyl. Stoltenberg už dříve uvedl, že účast na summitu přislíbil i nový americký prezident Joe Biden. Dnes generální tajemník řekl, že NATO chce pomoci zlepšit transatlantické vztahy.

Poprvé se dnes jednání ministrů obrany účastnil nový šéf Pentagonu Lloyd Austin. Před jednáním na twitteru uvedl, že má pro své kolegy jasné poselství. "Musíme se společně radit, společně rozhodovat a společně jednat. Pevně věřím v to, že jsou USA nejsilnější, když pracují jako součást týmu," napsal a dodal hashtag #WeAreNATO (My jsme NATO).

Za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa byl vztah USA a spojenců v NATO napjatý. Bývalý prezident mimo jiné kritizoval evropské členy aliance kvůli nízkým výdajům na obranu a zpochybnil i to, zda by USA přispěchaly na základě článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně na pomoc některému ze členských států v případě napadení.

Ve čtvrtek odpoledne budou ministři obrany jednat znovu. Tentokrát bude hlavním tématem osud alianční mise v Afghánistánu. Stoltenberg tento týden řekl, že se NATO stáhne z Afghánistánu, až nastane "pravý čas". Původně se uvažovalo o stažení vojáků už do konce letošního dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama