Ministři zahraničí Česka, Rakouska a Slovenska jednali o plošném testování

Plošné testování na koronavirus se na Slovensku vyplatilo. Po jednání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a rakouskou ministryní pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerovou to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Organizace testovací akce byla podle něj nicméně mimořádně náročná, informovala agentura APA.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Rakousko v neděli oznámilo, že chystá po vzoru Slovenska projekt masového testování na koronavirus. Kancléř Sebastian Kurz dnes po videokonferenci se slovenským premiérem Igorem Matovičem uvedl, že na rozdíl od sousední země bude v Rakousku testování dobrovolné. Přesto vyjádřil naději, že se ho zúčastní co nejvíce lidí.

Ministr Korčok dnes po jednání se svými kolegy z Česka a Rakouska v rámci takzvaného slavkovského formátu uvedl, že se logisticky náročná testovací akce Slovensku vyplatila. Její příprava podle něj nebyla náročná jen organizačně, ale i politicky.

Šéf české diplomacie Petříček podle agentury APA uvedl, že Česko o plošném testování rovněž uvažovalo, po debatě s odborníky se ale rozhodlo zvýšit raději počet testů a testovat cíleně. Zvláštní důraz podle něj Česko klade na testování v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních.

Rakouská ministryně Edtstadlerová označila rozhovor s Petříčkem a Korčokem za platformu pro výměnu zkušeností. Podle ní bylo pro chytaný rakouský testovací projekt důležité i to, že na Slovensku pomáhalo při plošném testování i třicet vojáků rakouské armády, kteří tak získali zkušenosti.

Dalším krokem v boji proti šíření koronaviru na Slovensku by podle Korčoka mělo být vybudování mobilních testovacích stanic, ve kterých se budou lidé moci nechat dobrovolně a zdarma otestovat.

Na Slovensku se plošně testovalo během dvou víkendů. Test měli absolvovat všichni obyvatelé země mezi deseti a 65 lety. O prvním víkendu se zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu Slováků. Testy ukázaly, že mezi nimi bylo asi procento nakažených, tedy přes 38.000. Během druhého víkendu se testovalo už jen v okresech, kde je nákaza více rozšířená. Tehdy testy odhalily přes 13.500 nakažených. Na rozdíl od Rakouska, kde má být testování dobrovolné, hrozila Slovákům určitá omezení pohybu, pokud nebudou moci předložit negativní výsledek testu.

Petříček, Korčok a Edtstadlerová debatovali dnes kromě pandemie také o terorismu či dalším vývoji Evropské unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama