Ministři zahraničí Česka, Rakouska a Slovenska jednali o plošném testování

Plošné testování na koronavirus se na Slovensku vyplatilo. Po jednání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a rakouskou ministryní pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerovou to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Organizace testovací akce byla podle něj nicméně mimořádně náročná, informovala agentura APA.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Rakousko v neděli oznámilo, že chystá po vzoru Slovenska projekt masového testování na koronavirus. Kancléř Sebastian Kurz dnes po videokonferenci se slovenským premiérem Igorem Matovičem uvedl, že na rozdíl od sousední země bude v Rakousku testování dobrovolné. Přesto vyjádřil naději, že se ho zúčastní co nejvíce lidí.

Ministr Korčok dnes po jednání se svými kolegy z Česka a Rakouska v rámci takzvaného slavkovského formátu uvedl, že se logisticky náročná testovací akce Slovensku vyplatila. Její příprava podle něj nebyla náročná jen organizačně, ale i politicky.

Šéf české diplomacie Petříček podle agentury APA uvedl, že Česko o plošném testování rovněž uvažovalo, po debatě s odborníky se ale rozhodlo zvýšit raději počet testů a testovat cíleně. Zvláštní důraz podle něj Česko klade na testování v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních.

Rakouská ministryně Edtstadlerová označila rozhovor s Petříčkem a Korčokem za platformu pro výměnu zkušeností. Podle ní bylo pro chytaný rakouský testovací projekt důležité i to, že na Slovensku pomáhalo při plošném testování i třicet vojáků rakouské armády, kteří tak získali zkušenosti.

Dalším krokem v boji proti šíření koronaviru na Slovensku by podle Korčoka mělo být vybudování mobilních testovacích stanic, ve kterých se budou lidé moci nechat dobrovolně a zdarma otestovat.

Na Slovensku se plošně testovalo během dvou víkendů. Test měli absolvovat všichni obyvatelé země mezi deseti a 65 lety. O prvním víkendu se zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu Slováků. Testy ukázaly, že mezi nimi bylo asi procento nakažených, tedy přes 38.000. Během druhého víkendu se testovalo už jen v okresech, kde je nákaza více rozšířená. Tehdy testy odhalily přes 13.500 nakažených. Na rozdíl od Rakouska, kde má být testování dobrovolné, hrozila Slovákům určitá omezení pohybu, pokud nebudou moci předložit negativní výsledek testu.

Petříček, Korčok a Edtstadlerová debatovali dnes kromě pandemie také o terorismu či dalším vývoji Evropské unie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama