Ministři zahraničí čtyř zemí si nepřejí jaderně vyzbrojený Írán

Ministři zahraničí Francie, Británie, Německa a USA se shodli, že jejich společným zájmem je zajistit, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň. V prohlášení vydaném po dnešním jednání uvedli, že si přejí, aby se Írán vrátil k závazkům týkajícím se jeho jaderného programu. Írán v posledních dnech ohlásil několik zásadních kroků, jimiž dále odstupuje od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015.

Antony Blinken
doporučujeme

Předmětem dnešního ministerského jednání byla obecně bezpečnost Íránu a celého regionu. K evropským ministrům, Francouzi Jeanu-Yvesovi Le Drianovi, Němci Heiko Maasovi a Britovi Dominiku Raabovi jednajícím v Paříži se připojil prostřednictvím videokonference jejich americký kolega Antony Blinken.

Írán tento týden oznámil, že od příštího úterka vypoví část spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená inspekcemi íránských jaderných provozů. Maas k tomu dnes řekl, že si Írán "zahrává s ohněm" a ohrožuje šanci, že se USA k dohodě z roku 2015, známé pod zkratkou JCOPA, vrátí. Minulá administrativa Donalda Trumpa od ní odstoupila v roce 2018 a obnovila protiíránské sankce. Kromě USA a Íránu JCPOA podepsaly Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

"To my jsme udrželi v minulých letech tuto dohodu při životě a nyní podporujeme USA v jejich návratu k dohodě. Kroky, které udělal a v nejbližších dnech chce Teherán udělat, ničemu nepomáhají. Ohrožují americký návrat. Čím větší politický tlak bude vyvíjen, tím těžší bude najít řešení," řekl Maas.

Ministři se shodli, že vypovězení spolupráce s MAAE je nebezpečné, a vyzvali Teherán, aby nepodnikal žádné další kroky omezující inspekce.

Dohoda měla zajistit utlumení jaderných aktivit Íránu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Teherán po odstoupení USA začal dohodu sám porušovat v mnoha bodech.

Ve snaze přimět Teherán k návratu hovořila s íránským prezidentem Hasanem Rúháním telefonicky ve středu německá kancléřka Angela Merkelová a dnes také předseda Evropské rady Charles Michel. Řekl Rúhánímu, že se Evropská unie staví za dodržování JCPOA. "V této chvíli je klíčové ponechat prostor pro diplomacii podpořený pozitivními kroky," řekl Michel. V sobotu má v Íránu jednat šéf MAAE Rafael Grossi. Rúhání dnes řekl, že doufá v návrat USA k dohodě a ve zrušení amerických sankcí namířených proti Íránu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama