Místo 10 hodin v letadle tři týdny na moři. Greta Thunbergová na klimatickou konferenci dorazí pozdě

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová dnes po třítýdenní plavbě přes Atlantik dorazila do přístavu v Lisabonu. Z Portugalska zamíří do Madridu, kde v pondělí začala konference OSN o změnách klimatu (COP25), na níž má vystoupit. Navzdory zpoždění, které kvůli počasí plavba nabrala, se stihne ve španělské metropoli zúčastnit i velké páteční klimatické demonstrace.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Greta Thunbergová
doporučujeme

Katamarán La Vagabonde zakotvil v lisabonském přístavu Alcantara a jeho posádka vkročila na pevnou zem poprvé od 13. listopadu, kdy loď vyplula z amerického přístavu Hampton ve státě Virginie. Úkolu převézt Thunbergovou přes Atlantik do Evropy se po její výzvě ujal pár australských mořeplavců Elayna Carausuová a Riley Whitelum.

Šestnáctiletá Švédka, která se snaží přitáhnout pozornost mladých lidí po celém světě k tématu boje proti klimatickým změnám, nechce létat letadlem kvůli své snaze o snižování emisí skleníkových plynů. Letos v srpnu se proto do USA, kde v září vystoupila na půdě OSN. vydala na závodní jachtě. Během následujících týdnů se zúčastnila ekologických kampaní v Kalifornii, Coloradu a Severní Karolíně a cestu hodlala zakončit v Chile, kde se původně měla klimatická konference konat. Země ale na poslední chvíli pořadatelství zrušila a akce se přesunula do Madridu, takže Thunbergová byla nucena hledat způsob, jak se dostat zpět do Evropy.

Svůj patnáct metrů dlouhý katamarán La Vagabonde jí nakonec nabídli australští mořeplavci, kteří po světě cestují s 11měsíčním synem. Na plavbu dohlížela i britská profesionální jachtařka Nikki Hendersonová.

Thunbergová je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v soudní síni: Odsouzený se pokusil o sebevraždu

07.12.2019 11:12 Francie zažila v pátek večer drama přímo v soudní síni: muž odsouzený na 30 let za mříže za únos,…

Britský mladík šokoval soud. Řekl, proč shodil šestiletého chlapce z…

06.12.2019 21:24 K pokusu o vraždu se dnes u soudu v Londýně přiznal 18letý Jonty Bravery, který v srpnu shodil…

Lidé v Madridu pochodují za klima, účastní se i Thunbergová

06.12.2019 18:52 V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 18:31 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama