"Mobilizace" ve Francii. Odbory tlačí na Macrona, svolaly přes 200 demonstrací

Více než 200 demonstrací dnes po celé Francii organizují místní odborové svazy, aby vyslaly "silný signál" vládě o nespokojenosti s plánovanou důchodovou reformou. Uvádí to deník Le Figaro, podle kterého se v řadě francouzských měst demonstrovalo už v dopoledních hodinách. Odboroví předáci ráno opakovali odmítavý postoj k vládním návrhům před další schůzkou naplánovanou na pátek.

Francie, ilustrační foto

Stávka pracovníků státní sféry namířená proti penzijní reformě trvá už rekordních 36 dní, přičemž nová vlna protestů představuje za tu dobu čtvrtou celostátní "mobilizaci". Při té první 5. prosince podle policie vyšlo do ulic francouzských měst kolem 800.000 lidí, při dalších protestních dnech 10. a 17. prosince byla účast nižší.

Generální tajemník odborového svazu CGT Philippe Martinez uvedl, že Francii dnes čeká 216 manifestací, což je číslo srovnatelné s prvním dnem stávky. Do protestů by se kromě zaměstnanců hromadné dopravy opět měli zapojit i zástupci dalších sektorů. Podle Le Figaro avizovali účast úředníci, dělníci z přístavů a rafinerií i učitelé. První čísla ministerstva školství uvádí podíl stávkujících pracovníků státního vzdělávacího systému na 16 až 19 procentech.

Dnešní vlnu demonstrací zahájila shromáždění v menších městech včetně Tours, Limoges nebo Clermont-Ferrandu. Podobné akce byly na programu také v Lyonu, Marseille, Toulouse či Montpellieru, začátek hlavního pařížského pochodu směrem k náměstí Republiky byl naplánován na 13:30.

Podle Martineze mohou protesty skončit až ve chvíli, kdy budou mít zaměstnanci dojem, že jsou jejich požadavky brány v potaz. Podle něj je ale zjevné, že "ze strany vlády jsou dveře zavřené". Kromě CGT požaduje úplné stažení plánované důchodové reformy ještě několik dalších odborových organizací, zatímco ta největší - CFDT - se domáhá dílčích ústupků.

Francouzská vláda chce v nejbližších měsících předložit parlamentu plán, který by umožnil přechod na univerzální, "bodový" penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý.

Vláda tento týden obnovila vyjednávání s odbory, nové kolo schůzek ale zatím žádný posun nepřineslo. Státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari dnes ráno vyjádřil optimismus směrem k plánované páteční schůzce s CFDT. Lídr tohoto odborového svazu Laurent Berger nicméně zopakoval, že si jej vláda nezíská, pokud nezruší jeden z pilířů reformy. Tím je systém opatření, která by lidi motivovala odkládat odchod do penze do věku 64 let, zatímco zákonná hranice by zůstala na 62 letech.

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje