MONITOR: Církevní sexuální skandály nejsou zdaleka u konce, obává se vlivný deník

V týdnu zveřejněná zpráva nezávislé komise rozkrývá rozsah sexuálního násilí páchaného duchovními i laickými členy katolické církve na dětech ve Francii od padesátých let, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník ji považuje za šokující připomínku toho, že ani dvě desetiletí poté, co se jim dostává široká veřejná pozornost, odhalení prohřešků a snahy zakrývat ze strany největší křesťanské církve nejsou ani zdaleka u konce.

Církev

Na tři sta tisíc zneužitých v jediném státě

Francouzská vyšetřovací komise po dvou a půl letech činnosti zjistila, že počet obětí katolických duchovních přesáhl za sedm desetiletí dvě stě tisíc, z nichž většinu tvořili chlapci ve věku 10-13 let, nastiňuje americký deník. Doplňuje, že podle závěrů komise je nutno připočíst dalších více než sto tisíc obětí sexuálního násilí páchaného laickými členy katolické církve, přičemž i tyto činy byly církevní hierarchií přehlíženy, tolerovány či interně zameteny pod koberec.

Na základě uvedených zjištění vrcholní představitelé francouzských katolíků přiznali, že církev byla zneuctěna, poukazuje editorial. Konstatuje, že zpráva zároveň vyslala obětem důležitý signál, kterým je institucionální uznání pravdy, bez něhož je spravedlnost - natož zahojení - pouhým snem.

"Svět si je dobře vědom případů a přítomnosti sexuálního zneužívání duchovními téměř dvacet let," pokračuje washingtonský server. Vyzdvihuje, že v diecézi po diecézi, v městu po městu, ve státě po státě, všude jsou odhalováno stejné zlo a stejné zločiny, ale také stejná kultura zakrývání vyššími církevními patry, jejímž cílem je chránit tuto instituci.

Církevní strategie je ovšem slepá vůči nepopsatelnému ublížování dětem, kritizuje renomovaný deník. Zdůrazňuje, že již zažitý charakter těchto obvinění nesmí vést k lhostejnosti a není možné oslabit snahy státních orgánů a jejich vyšetřovacích složek zdokumentovat, odhalit a potrestat ty, kteří se sexuálního násilí dopouštěli nebo jej tolerovali.

I ve Spojených státech probíhají tyto snahy s různou intenzitou dlouhé roky, připomíná Washington Post. Dodává, že na naléhavosti nabyly před třemi lety, kdy pensylvánské státní zastupitelství zveřejnilo rozsáhlou zprávu velké poroty vzešlou z dvouletého vyšetřování, které se zabývalo sexuálním zneužíváním ze strany katolických duchovních a těmi, kteří jej umožňovali, včetně biskupů a dalších vysoce postavených osob v církevní hierarchii.  

Co trvá tak dlouho?

Jen v Pensylvánii vyšetřovatelé odhalili tisíc dětských obětí, které v průběhu sedmdesáti let zneužívalo na tři sta kněžích, shrnuje editorial. Podotýká, že toto jednání napáchalo nevyčíslitelné psychické a emoční škody.

"Pensylvánská rozbuška zažehla plamen v jiných státních zastupitelstvích, ale s různými výsledky," pokračuje prestižní deník. Vysvětluje, že v některých amerických státech došlo k obvinění pachatelů a veřejnost se dozvěděla pravdu, zatímco jinde je pokrok mnohem skromnější.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ministerstvo spravedlnosti v Marylandu například začalo kontaktovat oběti sexuálního zneužívání příslušníky katolického duchovenstva již na podzim roku 2018, jen pár týdnů po zveřejnění pensylvánské zprávy, poukazuje vlivný server. Dodává, že v lednu 2019 byla dokonce zřízena telefonní linka a emailová adresa, kde mohly oběti hlásit své případy.

Vyšetřovatelé sice následně vedly detailní rozhovory, které byly podle obětí velmi bolestné, avšak za celé tři roky nebyly zveřejněny žádné závěry, žádná zpráva ani aktuální stanovisko jdoucí za obligátní prohlášení úřadů, že šetření pokračuje, kritizuje Washington Post. Připouští, že státní zastupitelství zpravidla nevydává veřejná prohlášení během procesu šetření, i tak se však domnívá, že v daném případě je oprávněné položit si následující otázku: "Co trvá tak dlouho?"

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Související:

Právě se děje

reklama