Morawiecki pod palbou kritiky. Prý si neuhlídal v restauraci odstup

Polský premiér Mateusz Morawiecki se dnes musel bránit před kritikou, že při páteční návštěvě restaurace v Gliwicích na jihu země nedodržel zásadu nejméně půldruhametrového odstupu mezi hosty, která má zabránit šíření koronaviru. "Ty odstupy jsou doporučené, a ne nařízené," prohlásil podle zpravodajského serveru Onet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Morawiecki sám zveřejnil snímky z restaurace, kde usedl k jednomu stolku s majiteli podniku, ve kterém nikdo neměl nasazenou roušku. Restauratéři podle premiéra využili vládní program pomoci v nynější krizi, způsobené pandemií, a pochvalovali si, že "díky (protikrizovému) štítu můžeme tady sedět a klidně hledět do budoucna". Morawiecki dodal, že gastronomie představuje důležitou část ekonomiky a také sociální infrastruktury, protože posiluje vazby mezi lidmi. "Využívejte své oblíbené místní restaurace," apeloval na krajany.

Kritici ovšem připomínají, že podle zásad, vypracovaných vládou, u jednoho stolu v restauraci smí být pouze příbuzní či lidé žijící ve společné domácnosti. Jinak mají lidé sedět samostatně, pokud stolek není vybaven přepážkou, například z plexiskla. A dodržovat odstup mezi sebou.

Televize Polsat v této souvislosti připomněla, že účastníci jednoho happeningu, který se konal 6. května před parlamentem, byli potrestáni pokutami ve výši 10.000 zlotých (asi 60.000 Kč), přestože měli roušky a dodržovali dvoumetrový odstup.

Před pandemií gastronomické podnikání v Polsku vzkvétalo, hodnotu trhu firma GfK odhadovala na 37 miliard zlotých (asi 222 miliard Kč) a čekal se růst. Asi pětina trhu připadala na podniky rychlého občerstvení.

Ještě před dvaceti lety Poláci navštěvovali restaurace sotva dvakrát do měsíce, loni to byly již čtyři návštěvy a průměrný host měsíčně utratil v přepočtu zhruba 800 korun. Nyní restauratéři podle tisku čekají těžké měsíce a vlnu krachujících podniků, což vytvoří problémy i pro dodavatele.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nových úmrtí s covidem-19 ve Francii klesl na 44

04.06.2020 22:01 Francouzská vláda dnes oznámila 44 nových úmrtí způsobených nemocí covid-19 a zvýšila oficiální…

Merkelová považuje Floydovu smrt za vraždu a vyzývá k usmíření

04.06.2020 21:56 Německá kancléřka Angela Merkelová označila smrt amerického černocha George Floyda za vraždu a…

Nová studie: Protilátky na koronavirus má 5,2 procenta Španělů

04.06.2020 20:23 Španělské ministerstvo zdravotnictví eviduje za poslední den pět nových úmrtí pacientů s covidem-19…

Itálie hlásí opět méně než stovku úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:22 V Itálii za poslední den zemřelo 88 pacientů nakažených koronavirem, což je o 17 více než ve středu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy