Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou prezidenta

Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu, dolní komoře parlamentu, kabinet podpořili poslanci poměrem 235 ku 219 hlasům, dva zákonodárci se zdrželi. Hlasování se zúčastnilo 456 z celkem 460 členů sněmovny, uvedla polská média.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Morawiecki požádal Sejm o vyslovení důvěry vládě překvapivě. Jeho krok je podle médií zjevnou snahou posílit pozici vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) před prezidentskými volbami, které jsou vypsané na 28. června.

"Polští vládnoucí nacionalisté vyhráli hlasování o důvěře, kterým se snažili posílit svou autoritu uprostřed řady incidentů, které hrozily vykolejením volební kampaně jejich spojence, stávajícího prezidenta Andrzeje Dudy," poznamenala agentura Reuters

"Návrh premiéra na hlasování o důvěře vládě prokáže stabilitu parlamentní většiny podporující vládu a cílem je rozptýlit představy o možnosti předčasných parlamentních voleb," řekl agentuře PAP nejmenovaný činitel PiS. Vládní koalice má v Sejmu většinu hlasů.

"Pokud máte dostatek hlasů, tak nás sesaďte. Pokud ne, nechte nás jednat, nerušte nás," prohlásil Morawiecki před poslanci na adresu opozice.

"Máme do činění s festivalem lži a přetvářky v podání premiéra Morawieckého. Zoufale se snaží odvrátit pozornost veřejného mínění od toho, co je nejdůležitější. Nehovořil o tom, jak veřejný majetek mizí před očimna a přechází do rukou straníků z PiS," prohlásil vůdce nejsilnější opoziční strany, Občanské platformy, Borys Budka.

Prezidentské volby byly původně vyhlášeny na 10. května, ale neuskutečnily se kvůli pandemii. Po hlasování Sejm přešel k posuzování iniciativy prezidenta Dudy, jenž předložil návrh zákona, který by zavedl solidární sociální dávku pro lidi bez práce v důsledku pandemie. Po tři měsíce by měli dostávat příspěvek ve výši 1400 zlotých (asi 8400 Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy