Mořem bloudí další loď s migranty, Malta a Itálie přístav neposkytnou

Další loď jedné z neziskových organizací zachraňujících migranty ve Středozemním moři hledá bez úspěchu přístav, kde by mohla zakotvit poté, co ji odmítly Itálie i Malta. Tentokrát jde o plavidlo Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye, které v sobotu vzalo na palubu 13 lidí z přeplněného dřevěného člunu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Itálie, kde se dnes moci chopila nová vláda, trvá na platnosti protiimigračních pravidel zavedených předchozím kabinetem. Maltské úřady tvrdí, že odpovědnost za zachráněné není na jejich straně.

Organizace Sea-Eye dnes kvůli průtahům podala k maltskému soudu stížnost, uvedl list Malta Today. Podle ní má Malta povinnost přijmout migranty, kteří byli zachráněni v zóně záchranných operací ostrovního státu. Mezi 13 migranty na palubě lodi Alan Kurdi je osm nezletilých. Podle agentury DPA Malta souhlasila pouze s tím, že převezme dva z nich, kteří trpí úzkostnými stavy.

Italské ministerstvo vnitra dalo najevo, že přísné protiimigrační zákony přijaté za bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, zůstávají dál v platnosti. Tyto zákony mimo jiné zakazují záchranným lodím neziskových organizací kotvit v italských přístavech. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Italské ministerstvo vnitra ode dneška vede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jak se nová vláda k opatřením předchozího kabinetu postaví, zatím není zcela jasné.

Naposledy v úterý italské úřady u ostrova Lampedusa zabavily loď Mare Jonio neziskové iniciativy Mediterranea, která zachránila u Libye 99 lidí a čekala s nimi několik dní na moři na povolení vplout do přístavu. Migranti se nakonec na pevninu dostali, úřady ale plavidlo zkonfiskovaly s odůvodněním, že překročilo zákaz vplout do italských výsostných vod.

Den předtím Itálie zabavila loď německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čečenský bloger žijící v Polsku unikl pokusu o atentát, píše list The…

27.02.2020 12:43 Jednoho z nejznámějších čečenských opozičních blogerů Tumsa Abdurachmanova ve středu v jeho bytě v…

Požár zachvátil sedmipatrovou budovu ve Štrasburku, zahynulo pět lidí

27.02.2020 12:09 Aktualizováno Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí…

Kočner a Rusko jsou vinni z padělání směnek, rozhodl slovenský soud

27.02.2020 10:59 Slovenský soud dnes uznal vinnými kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera a exministra…

Turisté, kteří kvůli koronaviru uvázli na Tenerife, prý budou moci hotel…

27.02.2020 10:55 Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama