Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz cestování o víkendech nebo uzavírání obchodů. Druhou možností je celostátní karanténa, která by však byla mírnější, než na jaře. V rádiu RTL to dnes uvedl profesor Jean-François Delfraissy, který předsedá poradnímu orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19.

Francie
doporučujeme

V úterý ráno se francouzský prezident Emmanuel Macron setká s poradním týmem pro boj s epidemií a premiér Jean Castex by se poté měl setkat s představiteli zaměstnavatelů a odborů. Ve středu ráno se čeká další schůzka koordinačního týmu, po které podle agentur nejspíš vedení země oznámí, jaká budou platit opatření.

Francie už před dvěma týdny v některých regionech zavedla zákaz vycházení od 21:00 do 06:00, aktuálně platí pro 46 milionů osob, tedy dvě třetiny obyvatel. Podle anonymních zdrojů agentury Reuters by přísnější verze opatření mohla platit v Paříži a okolí a v dalších dvou nejhůře zasažených městech: Lyonu a Marseille.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví v pondělí ohlásilo 26.771 případů nákazy za posledních 24 hodin, v neděli to bylo 52.010 případů. Celkový počet infikovaných dosáhl již 1,165.278. S covidem-19 za poslední den zemřelo 257 lidí, čímž se celková bilance úmrtí vyšplhala na 35.018. Stoupá také podíl pozitivních výsledků v rámci všech testů - aktuálně to je 17 procent.

"Pokud bude země v totální karanténě jako to bylo v březnu, tak neriskujeme desetiprocentní pokles ekonomiky, ale její totální kolaps," uvedl šéf sdružení zaměstnavatelů Medef Geoffroy Roux de Bézieux v rozhovoru s agenturou AFP. Ministr hospodářství Bruno Le Maire podle AFP připustil, že přes růst ekonomiky o přibližně 16 procent ve třetím čtvrtletí musíme je třeba očekávat "negativní výsledky ve čtvrtém kvartálu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Na německo-polské hranici protestovali "koronaskeptici", dorazili i…

28.11.2020 19:59 Aktualizováno Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici se dnes konala demonstrace proti koronavirovým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama