Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou média

Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Fáize Sarrádže, shodují se po nedělním setkání představitelé zúčastněných států, zástupci mezinárodních organizací i média. Podle francouzského deníku Le Monde zahaluje zdánlivě úspěšná jednání "mrak nejistoty" a až čas ukáže, zda budou obě strany konfliktu schopné dodržet příměří.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Účastníci berlínské konference, kterou na nejvyšší úrovni svolala německá kancléřka Angela Merkelová, se shodli na potřebě dodržovat a důkladněji kontrolovat stávající zbrojní embargo OSN. To existuje už od roku 2011, kdy v Libyi po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího propukl chaos. Domluvu však porušovalo hned několik zemí, jen za minulý rok jich bylo deset, uvádí alžírský deník El Watan.

Zbrojní embargo budou země dodržovat pouze tehdy, když v případě jeho porušení důsledně zakročí Rada bezpečnosti OSN, upozornila dnes korespondentka BBC Rana Jawadová. Očekávat od libyjských soupeřů vyhlášení úplného klidu zbraní a to, že příměří následně skutečně udrží, je však podle ní v tuto chvíli přehnané.

Dosáhnout trvalého klidu zbraní je největší výzvou i podle listu Le Monde. Příměří navržené Ruskem a Tureckem, na kterém se Haftar a Sarrádž dohodli 12. ledna, zůstane křehké, dokud ho oba muži neformalizují a nestvrdí podpisem na mírové dohodě, napsal dnes list. Dohodu zatím na jednání v Moskvě podepsal pouze Sarrádž.

Nejistý výsledek nedělního setkání si uvědomuje i Merkelová. "Víme, že jsme dnes nevyřešili všechny problémy Libye, ale snažíme se o nový začátek," upozornila kancléřka hned v neděli na tiskové konferenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil obavy o další vývoj v severoafrické zemi, ačkoliv konference podle něj byla "velmi užitečná". Po jednání uvedl, že se zúčastněným státům "zatím nepodařilo nastolit vážný a stabilní dialog" mezi oběma stranami konfliktu. Lavrov i Merkelová shodně označili jednání v Berlíně za "krůček vpřed", upozornila agentura AFP.

S podobným slovním obratem, avšak poněkud kritičtěji, se k výsledku už několikáté konference k libyjskému konfliktu vyjádřila analytička Mezinárodní krizové skupiny (ICG) pro Libyi Claudia Gazziniová. "Berlínská konference byla v nejlepším případě skromným krokem vstříc snahám ukončit válku a zemi stabilizovat," citoval analytičku francouzský list La Croix.

Výsledky konference podle italského listu Corriere della Sera nejlépe ilustrovala odpověď Merkelové na nedělní tiskové konferenci na otázku jednoho z novinářů. Toho zajímalo, jaké existují záruky příměří mezi Haftarem a Sarrádžem. "Důležité je, že se účastníci zavazují, že konflikt nebudou eskalovat," odpověděla mu Merkelová. Je však jasné, že trvání takového závazku se teprve ukáže, píše Corriere della Sera.

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Související:

Právě se děje