Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou média

Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Fáize Sarrádže, shodují se po nedělním setkání představitelé zúčastněných států, zástupci mezinárodních organizací i média. Podle francouzského deníku Le Monde zahaluje zdánlivě úspěšná jednání "mrak nejistoty" a až čas ukáže, zda budou obě strany konfliktu schopné dodržet příměří.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Účastníci berlínské konference, kterou na nejvyšší úrovni svolala německá kancléřka Angela Merkelová, se shodli na potřebě dodržovat a důkladněji kontrolovat stávající zbrojní embargo OSN. To existuje už od roku 2011, kdy v Libyi po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího propukl chaos. Domluvu však porušovalo hned několik zemí, jen za minulý rok jich bylo deset, uvádí alžírský deník El Watan.

Zbrojní embargo budou země dodržovat pouze tehdy, když v případě jeho porušení důsledně zakročí Rada bezpečnosti OSN, upozornila dnes korespondentka BBC Rana Jawadová. Očekávat od libyjských soupeřů vyhlášení úplného klidu zbraní a to, že příměří následně skutečně udrží, je však podle ní v tuto chvíli přehnané.

Dosáhnout trvalého klidu zbraní je největší výzvou i podle listu Le Monde. Příměří navržené Ruskem a Tureckem, na kterém se Haftar a Sarrádž dohodli 12. ledna, zůstane křehké, dokud ho oba muži neformalizují a nestvrdí podpisem na mírové dohodě, napsal dnes list. Dohodu zatím na jednání v Moskvě podepsal pouze Sarrádž.

Nejistý výsledek nedělního setkání si uvědomuje i Merkelová. "Víme, že jsme dnes nevyřešili všechny problémy Libye, ale snažíme se o nový začátek," upozornila kancléřka hned v neděli na tiskové konferenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil obavy o další vývoj v severoafrické zemi, ačkoliv konference podle něj byla "velmi užitečná". Po jednání uvedl, že se zúčastněným státům "zatím nepodařilo nastolit vážný a stabilní dialog" mezi oběma stranami konfliktu. Lavrov i Merkelová shodně označili jednání v Berlíně za "krůček vpřed", upozornila agentura AFP.

S podobným slovním obratem, avšak poněkud kritičtěji, se k výsledku už několikáté konference k libyjskému konfliktu vyjádřila analytička Mezinárodní krizové skupiny (ICG) pro Libyi Claudia Gazziniová. "Berlínská konference byla v nejlepším případě skromným krokem vstříc snahám ukončit válku a zemi stabilizovat," citoval analytičku francouzský list La Croix.

Výsledky konference podle italského listu Corriere della Sera nejlépe ilustrovala odpověď Merkelové na nedělní tiskové konferenci na otázku jednoho z novinářů. Toho zajímalo, jaké existují záruky příměří mezi Haftarem a Sarrádžem. "Důležité je, že se účastníci zavazují, že konflikt nebudou eskalovat," odpověděla mu Merkelová. Je však jasné, že trvání takového závazku se teprve ukáže, píše Corriere della Sera.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v prešovském paneláku: Obviněno pět lidí, hrozí jim doživotí

22.02.2020 20:42 V souvislosti s prosincovou explozí plynu v obytném domě v Prešově na východě Slovenska, která si…

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

EU se dál tříští? Summit o rozpočtu odhalil hluboké rozpory, upozorňuje…

22.02.2020 19:13 Aktualizováno Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a…

Google zablokoval některé volební spoty Směru-SD, šířily nenávist

22.02.2020 18:11 Aktualizováno Internetová společnost Google zablokovala asi tři desítky předvolebních reklam slovenské vládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama