Muž dostal vysokou pokutu. Z popelnice odnesl nepovedené skici slavného malíře

Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30.630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže, který si z popelnice na tříděný odpad patřící malíři Gerhardu Richterovi odnesl nepovedené skici jednoho z nejvýznamnějších současných umělců. Informovala o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Umění
doporučujeme

Šlo o odvolací proces, soud první instance nyní 50letému muži vyměřil pokutu ve výši 3150 eur. Kolínský zemský soud přihlédl v úterý k tomu, že se k činu přiznal. V roce 2016 se Gerhardovi Richterovi u něho doma neúspěšně pokoušel prodat složku s uměleckými díly. Cestou pryč se zastavil u převrácené popelnice na starý papír. Když ji postavil, všiml si nepovedených návrhů z Richterova ateliéru.

"Nebyl jsem si vědom, že bych dělal něco špatného," řekl tento nezaměstnaný muž z Mnichova, který si dvacet skic odnesl. "Kdybych si je nevzal já, udělal by to někdo jiný," obhajoval se.

Richter později potvrdil, že šlo o obrazy, které se mu nepovedly, a vyhodil je proto do popelnice na papír a nachystal ji pro popeláře k odvozu. Podle soudu šlo ale o majetek výtvarníka, protože papírový odpad vysypaný z popelnice ležel stále na jeho pozemku. Skici ležely hned u popelnice a dalo se tak jednoznačně určit, že patří Richterovi. Proto byl muž, který je odnesl, odsouzen za krádež. Nepovedená díla se snažil kvůli existenčním problémům prodat. Kontaktoval jistou aukční síň a předběžně se domluvil s drážďanským archivem Gerharda Richtera, který může potvrdit autenticitu takových prací. To se ale však už nestalo, protože zakročila policie.

Sedmaosmdesátiletý Richter patří k nejvýše ceněným umělcům. V roce 2015 se jeho Abstraktní obraz prodal za 46,3 milionu dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama