Muž dostal vysokou pokutu. Z popelnice odnesl nepovedené skici slavného malíře

Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30.630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže, který si z popelnice na tříděný odpad patřící malíři Gerhardu Richterovi odnesl nepovedené skici jednoho z nejvýznamnějších současných umělců. Informovala o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Umění
doporučujeme

Šlo o odvolací proces, soud první instance nyní 50letému muži vyměřil pokutu ve výši 3150 eur. Kolínský zemský soud přihlédl v úterý k tomu, že se k činu přiznal. V roce 2016 se Gerhardovi Richterovi u něho doma neúspěšně pokoušel prodat složku s uměleckými díly. Cestou pryč se zastavil u převrácené popelnice na starý papír. Když ji postavil, všiml si nepovedených návrhů z Richterova ateliéru.

"Nebyl jsem si vědom, že bych dělal něco špatného," řekl tento nezaměstnaný muž z Mnichova, který si dvacet skic odnesl. "Kdybych si je nevzal já, udělal by to někdo jiný," obhajoval se.

Richter později potvrdil, že šlo o obrazy, které se mu nepovedly, a vyhodil je proto do popelnice na papír a nachystal ji pro popeláře k odvozu. Podle soudu šlo ale o majetek výtvarníka, protože papírový odpad vysypaný z popelnice ležel stále na jeho pozemku. Skici ležely hned u popelnice a dalo se tak jednoznačně určit, že patří Richterovi. Proto byl muž, který je odnesl, odsouzen za krádež. Nepovedená díla se snažil kvůli existenčním problémům prodat. Kontaktoval jistou aukční síň a předběžně se domluvil s drážďanským archivem Gerharda Richtera, který může potvrdit autenticitu takových prací. To se ale však už nestalo, protože zakročila policie.

Sedmaosmdesátiletý Richter patří k nejvýše ceněným umělcům. V roce 2015 se jeho Abstraktní obraz prodal za 46,3 milionu dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama