Muž ve Francii pobodal policistku, po zatčení zemřel

Na předměstí francouzského Nantes dnes dopoledne vešel muž na policejní komisařství a pobodal policistku. Přibližně čtyřicetiletá žena má četná zranění, zejména na nohou a na rukou, není však v ohrožení života. Policie muže odpoledne zadržela na základě informací od svědků útoku.

Eurozpravy.cz

Muž byl při policejním zátahu postřelen, později svým zraněním podlehl. Motiv útoku je zatím nejasný, ministr vnitra Gérald Darmanin však uvedl, že podezřelý byl v hledáčku policie kvůli své příklonnosti k radikálnímu islámu a že rovněž trpěl psychickými problémy.

Darmanin řekl, že napadená žena navzdory vážným zraněním přežije. Poznamenal rovněž, že podezřelý byl Francouz narozený ve Francii, byl starý asi 40 let a nedávno vyšel z vězení. Agentura AFP s odkazem na své zdroje napsala, že byl odsouzen v roce 2015 za krádež a únos. Po propuštění z vězení byl v péči úřadů, protože mu byla diagnostikována schizofrenie.

Personál věznice ho také pro jeho přísné respektování pravidel islámu a slovní provokace související s jeho náboženstvím evidoval jako radikalizovaného, uvádí BFM TV. Muž měl "hybridní profil, radikalizovaný a velmi těžce psychicky nemocný", doplňuje AFP.

Útočníkovi se podařilo policistce vzít služební zbraň; z místa činu si ji odnesl, aniž by ji ihned použil. K útěku nejprve použil auto, to však později policisté nedaleko našli havarované. Policie předpokládá, že dále pokračoval pěšky. Do pátrání po podezřelém se zapojilo asi 250 policistů, včetně příslušníků specializované jednotky z Nantes, a také vrtulník. Při zadržení muž začal znovu útočit na policisty odcizenou policejní zbraní, dva strážníky lehce zranil. Policie střelbu opětovala a podezřelý na místě zemřel.

Darmanin prohlásil, že vyšetřování incidentu v tuto chvíli nevede úřad francouzského protiteroristického prokurátora. Dodal přitom, že sám nemá pravomoc označit čin za teroristický.

Boj proti vnitřnímu terorismu bude podle agentury Reuters zřejmě jedním z hlavních témat nadcházející kampaně před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok. Krajně pravicová politička Marine Le Penová, která bude jednou z nejsilnějších vyzyvatelek současné hlavy státu Emmanuela Macrona, označuje současného prezidenta za slabého v otázkách bezpečnosti a tvrdí, že policie potřebuje více ochrany.

"Odmítám přijmout to, že se útoky na policisty stanou součástí našich každodenních životů," napsala na twitter. "Musíme konečně bojovat proti tomuto barbarství a nikdy, absolutně nikdy mu nepřivyknout," dodala.

"Moje první myšlenky směřují k městské policistce, která byla vážně zraněna: Má veškerou mou podporu a celá vláda jí vyjadřuje svou solidaritu," napsal francouzský premiér Jean Castex.

Ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti vyzval všechny soudce, aby při rozhodování o útočnících na policisty byli přísní. V poslední době došlo ve Francii k několika závažným napadením policistů. Po útoku na komisařství v Rambouillet poblíž Paříže zemřela policejní úřednice rukou islámského radikála. Rozruch vyvolala také smrt policisty v Avignonu, který zasahoval proti dealerům drog.

Témata: EZ

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje