Na demolici domu v Prešově se budou podílet i Češi

Horní podlaží dvanáctipatrového obytného domu v Prešově na východním Slovensku, který minulý týden vážně poškodil výbuch plynu a následný požár, bude rozebírat česká společnost Cannoneer group. Technika by podle stávajících odhadů mohla na místo dorazit v pátek. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice v Prešově Vladimír Tomek.

Přidejte svůj názor

výbuch domu v Prešově (6.12.2019)
doporučujeme

Zastupitelstvo města na dnešním jednání rozhodlo o rozdělení peněz z veřejné sbírky na pomoc postiženým tragédií, která si vyžádala patrně osm mrtvých.

"Nikde jinde jsme nesehnali stroj, který by měl sedmašedesátimetrové rameno. Je zákaz přibližovat se k domu, protože hrozí jeho zřícení. A toto je jediný stroj, který má dostatečně dlouhé rameno," vysvětlila novinářům primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Cannoneer group se zabývá strojní demolicí výškových objektů, pracovníci firmy byli podle tisku v Prešově už dříve v tomto týdnu. U poškozeného domu mezitím začaly přípravné práce na jeho rozebírání, a to budování ochranných násypů.

Statici již o víkendu za nevyhnutelné označili odstranění nejméně čtyř vrchních podlaží poškozeného domu. Není ovšem vyloučeno, že nakonec bude zbourán celý objekt. Při explozi byla poničena také jeho střecha a zřítilo se schodiště. Hasiči potvrdili sedm mrtvých při tragedii, ostatky stále pohřešované oběti se patrně dál nacházejí v poškozené budově.

Policie vyšetřuje neštěstí jako obecné ohrožení a v případu obvinila tři osoby, které prováděly výkopové práce, při nichž došlo u zmíněného domu k poškození plynového potrubí.

Až do alespoň částečné demolice poškozené bytovky se z bezpečnostních důvodů nemohou vrátit do svých bytů ani obyvatelé sousedního paneláku.

Zastupitelé Prešova rozhodli, že každá rodina z poškozeného domu dostane příspěvek ve výši 10.000 eur (255.000 korun) a rodiny ze sousední evakuované bytovky shodně po 3000 eur (76.500 Kč). Kromě toho bude město po omezenou dobu přispívat evakuovaným rodinám na bydlení částkou 500 eur (12.750 korun) měsíčně. Menší částku město rozdělilo bezprostředně po tragedii. Do veřejné sbírky na zmírnění následků exploze dárci zatím přispěli částkou přes dva miliony eur (51 milionů korun). Sbírka by měla trvat do konce ledna příštího roku a její zůstatek bude podle Turčanové rozdělen mezi vlastníky poškozeného domu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se obává migrantů z Turecka. Připravuje se na nápor

29.01.2020 19:20 Řecké ministerstvo obrany vypsalo dnes výběrové řízení na instalaci "plovoucích ochranných systémů"…

Brexit zahýbe europarlamentem. Posílí nacionalisté

29.01.2020 18:37 Páteční odchod Británie z Evropské unie změní rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejsilnější…

Kamiony stojí. Slovenští dopravci opět zablokovali hraniční přechody s…

29.01.2020 17:20 Aktualizováno Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní…

Greta bude rejžovat? Na "Fridays for Future" chce mít ochrannou známku

29.01.2020 17:04 Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová si chce nechat registrovat název…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama