Na jihu Francie vypukl lesní požár. Poničil několik domů, lidé se přiotrávili kouřem

Přibližně 165 hektarů borového lesa shořelo v noci na dnešek u města Anglet na jihozápadě Francie. Oheň, který poničil i několik domů, je nyní podle místních úřadů pod kontrolou. Několik lidí se nadýchalo kouře, informovala agentura AFP.

Požár lesa u francouzského města Anglet
doporučujeme

"Oheň je pod kontrolou a v porovnání s nocí je určité zlepšení, ale je tu pořád několik obtížných míst," uvedl starosta Angletu Claude Olive, který zároveň nevyloučil, že se požár může znovu rozšířit. Kouř přiotrávil 16 lidí a oheň poničil 11 stavení, přičemž pět z nich je podle úřadů neobyvatelných. Zasáhl také ekologický park Izadia a jeho zázemí. Úřady evakuovaly okolo stovky obyvatel.

Požár propukl ze zatím neznámých příčin ve čtvrtek kolem 18:00 SELČ v lese u Angletu poblíž hranice Francie se Španělskem. K šíření plamenů přispělo dlouhotrvající sucho, vysoké teploty i silný vítr. Před setměním se na jeho uhašení podílely i dva letouny.

Dnes ráno na místě na požár dohlíželo 130 ze 150 hasičů povolaných ve čtvrtek večer. Pozornost věnovali hlavně vlhčení okolní půdy, pro kterou i nadále představují nebezpečí žhavé uhlíky.

Požárem zdevastovaný borový háj Chiberta je ostrůvkem zeleně v hustě zalidněné aglomeraci, kterou tvoří města Bayonne, Biarritz a Anglet. Les sousedí i s golfovým hřištěm a luxusními vilami.

Jihozápad Francie ve čtvrtek zasáhla vlna veder. Město Saint-Jean-de-Luz, které se nachází několik kilometrů jižně od Angletu, ve čtvrtek zaznamenalo rekordní teplotu 41,9 stupňů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 22:09 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 21:56 Aktualizováno Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama