Na jihu Francie vypukl lesní požár. Poničil několik domů, lidé se přiotrávili kouřem

Přibližně 165 hektarů borového lesa shořelo v noci na dnešek u města Anglet na jihozápadě Francie. Oheň, který poničil i několik domů, je nyní podle místních úřadů pod kontrolou. Několik lidí se nadýchalo kouře, informovala agentura AFP.

Požár lesa u francouzského města Anglet
doporučujeme

"Oheň je pod kontrolou a v porovnání s nocí je určité zlepšení, ale je tu pořád několik obtížných míst," uvedl starosta Angletu Claude Olive, který zároveň nevyloučil, že se požár může znovu rozšířit. Kouř přiotrávil 16 lidí a oheň poničil 11 stavení, přičemž pět z nich je podle úřadů neobyvatelných. Zasáhl také ekologický park Izadia a jeho zázemí. Úřady evakuovaly okolo stovky obyvatel.

Požár propukl ze zatím neznámých příčin ve čtvrtek kolem 18:00 SELČ v lese u Angletu poblíž hranice Francie se Španělskem. K šíření plamenů přispělo dlouhotrvající sucho, vysoké teploty i silný vítr. Před setměním se na jeho uhašení podílely i dva letouny.

Dnes ráno na místě na požár dohlíželo 130 ze 150 hasičů povolaných ve čtvrtek večer. Pozornost věnovali hlavně vlhčení okolní půdy, pro kterou i nadále představují nebezpečí žhavé uhlíky.

Požárem zdevastovaný borový háj Chiberta je ostrůvkem zeleně v hustě zalidněné aglomeraci, kterou tvoří města Bayonne, Biarritz a Anglet. Les sousedí i s golfovým hřištěm a luxusními vilami.

Jihozápad Francie ve čtvrtek zasáhla vlna veder. Město Saint-Jean-de-Luz, které se nachází několik kilometrů jižně od Angletu, ve čtvrtek zaznamenalo rekordní teplotu 41,9 stupňů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama