Na madridské klimatické konferenci se protestovalo, zasáhla policie

Bezpečnostní síly rozehnaly dnešní protestní akci desítek mladých lidí na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu. Podle agentury AFP byli aktivisté vykázáni z konferenčního centra, v němž se odehrávala jednání. Předtím ale zorganizovali manifestaci, na které státy vyzvali, aby konaly proti klimatické změně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Klimatická konference, Madrid 2019
doporučujeme

Policisté podle agentury DPA zakročili proti hlučné a neohlášené protestní akci. Mladí aktivisté na sebe upozornili bubnováním na kastroly před sálem, v němž se sešly delegace z celého světa. "Klimatickou spravedlnost hned" nebo "hanba, hanba, hanba", křičeli podle AFP protestující.

Mnozí z nich byli následně z areálu odvlečeni. Podle očitých svědků, na něž se odvolává DPA, se na protestu podílelo nejméně 200 lidí. Oficiální údaje nejsou k dispozici.

Demonstranti před jednou z částí konference za účasti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese požadovali urychlení snah o ochranu klimatu. Protest svolaly mimo jiné nevládní organizace Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) a Děti Země. U vstupu do veletržního areálu, kde se klimatická konference koná, byla podle DPA masivně posílena policejní přítomnost.

Podle některých zdrojů úřady účastníkům demonstrace sebrali visačky "pozorovatelů", opravňující je ke vstupu do areálu. Není tak jasné, zda budou tito mladí lidé ve čtvrtek do prostor konference opět vpuštěni.

COP25 se ve španělské metropoli koná od 2. prosince do tohoto pátku. Tématem schůzky je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se zavádění pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, usiluje však o stanovení cíle na 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Současné nastavení by podle vědců mohlo vést k oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Konference se účastní i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová která společně s šéfkou organizace Greenpeace Jennifer Morganovou vyzvala státy, aby zabránily krachu jednání v rámci COP25. Thunbergovou dnes americký časopis Time vybral za osobnost roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama