Na mapě zemí s nízkým rizikem nákazy bude od pondělí Švédsko

Česká republika od pondělí zařadí Švédsko na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy covidem-19. Lidé přijíždějící z této země do Česka tak už nebudou muset dokládat negativní test na koronavirus. Naopak zahraniční pracovníci ze Švédska tuto povinnost nově mít budou, stejně jako zahraniční pracovníci z Lucemburska. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Švédsko
doporučujeme

Na takzvané Mapě cestovatele, která znázorňuje v jednotlivých zemích míru rizika nákazy koronavirem, tak budou od pondělí všechny země EU v zelené barvě značící nízké riziko. Na Čechy se při návratu z těchto zemí nevztahují žádná omezení. Ministerstvo ale upozorňuje, že státy evidují lokální ohniska nákazy. "Tuto skutečnost by měli občané při plánování svých cest brát v úvahu," uvedlo ministerstvo.

Pokud by se epidemiologická situace dále zhoršovala zejména v Rumunsku, Bulharsku a Portugalsku, mohly by být tyto státy v krátké době vyřazeny se seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy. V Rumunsku jsou podle epidemiologů ohniska Suceava, Brašov a Vrancea, v Bulharsku Sofie, Varna a Plovdiv a v Portugalsku Lisabon a Norte.

Zahraniční pracovníci z těchto tří zemí již musí mít při cestě do Česka negativní test na covid-19. Nově ho zaměstnavatelé budou muset vyžadovat i od pracovníků ze Švédska a Lucemburska. Výsledek testu musí být z území České republiky a nesmí být starší než čtyři dny.

Toto pravidlo platí také pro země, které nejsou uvedeny na seznamu s nízkým rizikem výskytu koronaviru, což je většina zemí mimo EU. Týká se to rovněž občanů těchto zemí, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území těchto států. Výjimkou jsou lidé, kteří Českou republikou pouze projíždějí a nezdrží se déle než 12 hodin. "Nutnost mít negativní test na covid ze strany zahraničních pracovníků z některých zemí je reakcí na zvýšené počty případů nákazy, ke kterým u zahraničních pracovníků dochází," dodalo ministerstvo.

Takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka, začala česká vláda uplatňovat v polovině června. Epidemiologickou situaci zhodnotí znovu za týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 509 nových případů koronaviru, infekce se rychle šíří v Belgii

03.08.2020 14:34 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama