Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl Heger

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po ničivých bouřích a krupobití. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Pomoc na jihu Moravy nabízejí i slovenští hasiči, uvedl slovenský Hasičský a záchranný sbor v tiskové zprávě a na svém facebooku. Pomoc vyslalo i Rakousko, uvedla večer tamní média.

Eduard Heger

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila soustrast všem, které přírodní katastrofa postihla. Pomoc vyslalo i Rakousko, uvedla večer tamní média.

"Jih české Moravy zasáhly dnes večer silné bouřky s extrémním větrem, který se v okrese Hodonín pravděpodobně změnil na tornádo. Jihomoravští hasiči evidují stovky událostí a do zasažených lokalit směřují všechny jednotky IZS (integrovaného záchranného systému - pozn. ČTK) z celého Česka," píše slovenský hasičský záchranný sbor.

"V této souvislosti byli na hasičskou stanici do Kútů přesunuti hasiči z Bratislavy a Trnavy, kteří jsou připraveni českým kolegům poskytnout přeshraniční pomoc," dodalo komunikační oddělení prezídia slovenského Hasičského a záchranného sboru.

Premiér Heger mezitím potvrdil, že slovenští hasiči se přesunuli k českým hranicím. Heger je podobně jako český premiér Andrej Babiš v Bruselu, kde se koná summit státníků zemí EU.

"Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě," uvedla pozdě večer ve svém vyjádření slovenská prezidentka Čaputová. "Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy," dodala a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes oznámil, že na jih Moravy poslali pomoc také Rakušané - konkrétně podle něj dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky. O rakouské pomoci informují rovněž tamní média. Deník Kleine Zeitung píše o záchranných vrtulnících a několika vozidlech Červeného kříže. Ten kvůli rychlé přeshraniční pomoci Česku vyhlásil v organizaci pohotovost, napsal list s odvoláním na Andrease Zenkera z dolnorakouské pobočky organizace.

Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly oběti na životech, uvedla záchranná služba kolem 22:45. Zatím ale není jasný počet. Jsou desítky zraněných. Původní odhady hovořily o 150.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje