Na návrat ke starému životu si počkáme. Příchod vakcíny stačit nebude, tvrdí němečtí experti

Život tak jak jsme ho znali donedávna se v blízké době nevrátí. Naznačují to vědci s tím, že omezení mohou být platná i poté, co bude vyvinuta účinná vakcína proti novému koronaviru. Vyplývá to ze strategického dokumentu německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle vědců je pravděpodobné, že do roku 2021 bude v oběhu nejméně jedna účinná vakcína proti covidu-19. Ta ale bude určena primárně pro nejvíce ohrožené skupiny lidí.

Mezi ty patří například senioři, zdravotníci nebo lidé pracující v sociálních službách. Se podobným plánem počítá i Národní strategie očkování proti nemoci covid-19 českého ministerstva zdravotnictví. 

V první etapě budou pravděpodobně očkováni nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách. 

Díky tomu ale podle německých expertů potrvá delší dobu, než se vakcína dostane mezi širokou veřejnost. A tudíž než se život vrátí do starých kolejí.

"Určité obměny každodenního života, jako například dodržování odstupu, hygienických pravidel, nošení roušek, větrání a přemístění volnočasových aktivit do venkovních prostor, zůstanou v dohledné budoucnosti v platnosti," uvádí RKI.

"Při řešení pandemie potřebujeme v následujících týdnech a měsících časově a regionální omezená opatření, která budou přizpůsobeny riziku nákazy v dané oblasti," řekl šéf RKI Lothar Wieler.

Strategickými cíli v boji proti šíření koronavirus jsou podle RKI snaha o minimalizaci šíření pandemie i její zdravotních následků a zároveň co nejmenší omezení celospolečenského života i hospodářského chodu země.

Co se týče cestování - ať už z pracovních nebo soukromých důvodů - RKI uvádí, že zvýšená mobilita představuje i zvýšené riziko nákazy. Toto riziko však podle RKI nezávisí primárně od místa cesty, ale ve velké míře od chování člověka v oblasti, kde k šíření viru dochází.

RKI se dále vyslovil za očkování proti chřipce a pneumokokům, a to zejména v souvislosti s rizikovými skupinami lidí. "Pro kontrolu pandemie hrají v následujících měsících, zejména v chladném ročním období, rozhodující roli vakcíny proti jiným onemocněním dýchacích cest," tvrdí RKI. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou…

21.10.2020 14:40 Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil…

Slovinsko a Chorvatsko se potýkají s covidem: Nakažených přibývá, platí…

21.10.2020 14:38 Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 13:22 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama