Na německo-polské hranici protestovali "koronaskeptici", dorazili i pravicoví extremisté

Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici se dnes konala demonstrace proti koronavirovým omezením. Podle německé policie se protestu zúčastnilo kolem 2000 lidí z celé země, včetně hostů z Polska.

Německá policie
doporučujeme

Řečníci dávali pokyny k dodržování rozestupů v obou jazycích, informoval na svém webu místní deník Märkische Oderzeitung (MO). 

Demonstraci "za mír a svobodu" organizovalo iniciativa Querdenken ze západoněmeckého Duisburgu. Přes most na řece Odře přešlo kolem 13:30 SEČ na shromáždění asi 150 lidí z protilehlého polského města Slubice, napsal MO. Mezi demonstranty byli podle polského listu Dziennik jak "koronaskeptici", tak neonacisté a asi tři stovky Poláků, vesměs z řad drobných podnikatelů, kteří se bouří proti nařízeným omezením. Demonstranti vybízeli k "německo-polské jednotě". Na akci se objevily kromě polských i duhové vlajky, které bývají symbolem sexuálních menšin.

Vůdce německých "koronaskeptiků" Michael Ballweg zdůraznil, že jde o pokojné hnutí, ve kterém není místo pro extremisty, násilí a antisemitismus, nicméně na místě byli podle listu i pravicoví extremisté jako Maik Schneider, již dvakrát odsouzený za podpálení gymnázia Nauen, které mělo fungovat jako útulek pro migranty.

Podle policie, která byla na místě v hojném počtu, se demonstrace odehrála v klidu. I přes pokyny policistů ale většina účastníků neměla roušku a ani nedodržovala povinné rozestupy.

Mluvčí zhruba šedesátitisícového Frankfurtu už dříve vyzval obyvatele, aby zůstali doma. Paralelně se v jiné části města konal protidemonstrace s účastí asi 150 lidí, kteří svou akci nazvali Maskenball (maškarní bál - v Německu se rouškám říká masky).

V Německu právě vrcholí druhá vlna koronaviru. Vláda do 20. prosince zavřela restaurace, kina, divadla a volnočasová zařízení a omezila shromažďování.

Polská vláda kvůli rychle přibývajícím novým případům koronaviru rozšířila od 7. listopadu omezující opatření na maloobchod, zábavní a kulturní akce, školy a také hotely. Ode dneška smějí být opět otevřena nákupní centra, nicméně restaurace, fitnessová zařízení, kina a divadla zůstanou mimo provoz až do 27. prosince.

Počet infikovaných se v Polsku s přibližně 38 miliony obyvatel od jara přiblížil k jednomu milionu. V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, už jich přes milion je.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama