Na noční zákaz vycházení budou ve Francii dohlížet tisíce policistů

Na dodržování zákazu nočního vycházení, který začne v sobotu platit v devíti francouzských městech včetně Paříže, bude dohlížet 12.000 policistů. Řekl to dnes ministr vnitra Gérald Darmanin. Premiér Jean Castex podle agentury AFP navíc oznámil, že v celé zemi se během platnosti zdravotnického nouzového stavu nebudou smět konat svatby či studentské večírky.

Francouzská policie, ilustrační foto
doporučujeme

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu oznámil, že v Paříži a jejím okolí, druhém největším městě Marseille a jeho okolí a ve městech Grenoble, Lille, Lyon, Rouen, Saint-Étienne, Toulouse a Montpellier bude od soboty kvůli šíření koronaviru platit zákaz vycházení od devíti hodin večer do šesti ráno. Opatření, které bude prozatím platit čtyři týdny, se dotkne asi 20 milionů Francouzů, tedy téměř třetiny obyvatel země.

"Všechna místa, obchody a služby přístupné veřejnosti budou zavřené," řekl dnes premiér Castex, který na tiskové konferenci vysvětloval avizovaná opatření. Mezi 21:00 a 6:00 budou podle něj smět lidé opouštět své domovy jen kvůli práci, nezbytným návštěvám lékaře či naplánovaným cestám. U sebe budou muset mít ale vyplněný formulář s důvody pobytu mimo domov. Výjimku z nočního zákazu vycházení dostali například zdravotníci či zaměstnanci v rozvozech jídla. Tolerované bude podle Castexe také venčení psů.

Na dodržování opatření bude podle ministra vnitra Darmanina dohlížet 12.000 policistů. Za porušení zákazu bude hrozit jednotlivcům pokuta 135 eur (téměř 3700 Kč), ale v některých případech i půl roku vězení. Pravidlo, podle kterého by se lidé neměli na soukromých setkáních scházet ve více než šesti, podle ministra policisté vynucovat nebudou.

Francouzská vláda ve čtvrtek oznámila, že od soboty bude v celé zemi platit zdravotnický nouzový stav, který vytváří právní rámec pro přijímání opatření proti šíření koronaviru včetně zákazů vycházení. Castex dnes uvedl, že během jeho platnosti budou po celé zemi zakázané ve veřejných prostorách všechny soukromé akce, jako jsou svatby či studentské večírky.

Ministr financí Bruno Le Maire na tiskové konferenci představil také způsob, jakým chce vláda odškodnit podniky, které přijdou kvůli zákazu vycházení o příjmy. Ze zvláštního fondu budou moci čerpat i majitelé restaurací, barů a kaváren.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama