Na pařížských předměstích pokračují nepokoje. Létaly dělbuchy, požár poškodil školu

Na několika pařížských předměstích se v noci na dnešek opět střetla policie s místními lidmi, kteří už počtvrté vyšli do ulic kvůli údajné policejní zvůli. Převážně mladí muži opět zapalovali odpadkové koše a auta, v Gennevilliers poškodil požár jednu z místních škol, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Nepokoje pokračují navzdory přísnému omezení pohybu přijatému ve Francii kvůli šíření koronaviru.

Podle prefektury departementu Hauts-de-Seine nebyly nepokoje v noci na dnešek tak intenzivní jako za předchozích tří nocí. I tentokrát ale skupinky mladých mužů na předměstích severně od pařížského centra házeli na policisty dělbuchy a zapalovali koše, ale i zaparkovaná auta.

Nejzávažnější incident se odehrál v Gennevilliers, kde požár poškodil místní základní školu. "Zničil kancelář ředitelky a poškodil dvě další místnosti," uvedla prefektura. Podle ní nicméně požár vznikl "mimo zónu pouličního násilí" a okolnosti jeho vzniku nejsou zcela jasné.

První nepokoje vypukly v noci ze soboty na neděli na sousedním předměstí Villeneuve-la-Garenne a postupně se rozšířily i do okolních částí pařížské aglomerace. Dnes byly střety podle agentury Reuters intenzivní také v Nanterre či v Clichy.

Roznětkou pouličních protestů, které čtvrtou noc zaměstnávaly policii v chudších předměstích francouzské metropole, byla dopravní nehoda. Třicetiletý motorkář se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu.

Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na sociálních sítích, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motocyklistu jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident už vyšetřuje policejní inspekce.

Podle listu Le Parisien první výsledky vyšetřování ukazují, že se motorkář pokoušel policejní vůz nejdříve předjet zleva a pak v rozporu s předpisy zprava. Narazil poté do otevřených dveří u spolujezdce. Policie tvrdí, že je jeden z policistů otevřel, aby šel motorkáře zastavit a zkontrolovat.

V sociálně vyloučených lokalitách na severních předměstích Paříže se už v minulosti mnohokrát protestovalo proti údajné policejní zvůli. Například v roce 2005 vyvolala třítýdenní nepokoje smrt dvou chlapců, kteří se na útěku před policií schovali do transformátoru. Na některých místech byl kvůli protestům dokonce vyhlášen výjimečný stav.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 507 nakažených koronavirem, mrtvých 26

05.06.2020 07:18 V Německu přibylo za uplynulý den 507 nových případů nákazy koronavirem a 26 úmrtí. Od začátku…

Po otevření barů čeká na konzumenty v Evropě milion piv

05.06.2020 07:03 S tím, jak se po celé Evropě otevírají bary a hospody, čeká na konzumenty až milion předplacených…

Maďarsko otevře hranice pro Čechy, Slováky a Rakušany

05.06.2020 06:50 Cestovní omezení mezi Maďarskem, Slovenskem, ČR a Rakouskem bude od dnešních 08:00 SELČ zrušeno.

Co čeká evropskou a světovou ekonomiku? Analytik má černý scénář

05.06.2020 00:01 NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy