Na řecko-turecké hranici zemřeli během krize dva migranti

Při střetech na turecko-řecké hranici, kterou se v týdnech na přelomu února a března pokoušely směrem do EU překonat tisíce migrantů, zemřeli nejméně dva uprchlíci. Podle dnešní zprávy organizace Amnesty International (AI), která události na hranicích zdokumentovala, stříleli příslušníci řeckých ozbrojených sil a zabili dva muže, jedna žena je pohřešovaná a nejspíše také mrtvá. Řecko dlouhodobě tvrdí, že jeho bezpečnostní složky na hranicích nestřílely a že zprávy o mrtvých jsou fáma.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Lidé se snažili dostat z Turecka do Řecka, kde hledali bezpečí, setkali se ale s násilím tak závažným, že dva z nich tragicky přišli o život. Podezření z násilností je třeba rychle a nezávisle vyšetřit," uvedl zástupce AI Massimo Moratti.

Podle zprávy Amnesty International byli 2. a 4. března na hranici zastřeleni dva muži - 43letý Pákistánec a 22letý Syřan. Mrtvá je zřejmě i Syřanka a matka šesti dětí, na kterou podle jejího manžela řecké síly střílely ve chvíli, kdy se pokoušela překonat řeku Evros směrem do Řecka.

AI zdůraznila, že střety na turecko-řeckých hranicích se odehrály poté, co Ankara "začala bezohledně a pod falešnou záminkou povzbuzovat migranty, aby odcestovali do Řecka". Turecké úřady daly koncem února najevo, že už nehodlají dál dodržovat dohodu s EU o migraci a že hranice směrem do Evropy jsou nyní pro migranty otevřené. Vzápětí se jich tisíce vydaly k řeckým hranicím, ty ale řečtí pohraničníci vehementně bránili a proti migrantům zasáhli mimo jiné pomocí slzného plynu.

S informací o tom, že řečtí vojáci na hranicích zabili dva migranty, přišel 2. března turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Mluvčí řecké vlády ale tvrdil, že na hranicích se vůbec nestřílelo. O dalším zastřeleném migrantovi pak 4. března informovalo vedení turecké provincie Edirne. Řecká vláda i tuto zprávu důrazně odmítla jako nepravdivou a znovu obvinila Ankaru ze lživé kampaně.

Migrační krizi v polovině března dočasně ukončila epidemie koronaviru, kvůli níž Turecko 18. března své hranice uzavřelo. Minulý týden pak turecké úřady začaly migranty od hranic odvážet do uprchlických zařízení ve vnitrozemí, kde budou muset dodržovat karanténu.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská prokuratura nemusí fungovat včas, chybí peníze i lidé

04.06.2020 18:10 Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) možná nezačne fungovat v původně plánovaném termínu na…

Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou…

04.06.2020 17:51 Aktualizováno Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu…

Hygienik upozorňuje: Uvolnění na hranicích se týká jen obyvatel ČR a…

04.06.2020 15:47 Slovensko v rámci ohlášeného uvolnění režimu na hranicích s Českou republikou umožňuje ode dneška…

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila…

04.06.2020 15:42 V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy