Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na dobu 45 dnů. Rozhodla o tom dnes vláda, oznámil premiér Igor Matovič. V praxi by běžný život lidí neměl být zatím ovlivněn, vláda totiž nerozhodla o omezení základních práv.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí před jednáním vlády řekl, že nouzový stav zjednoduší nákup potřebných ochranných prostředků a umožní nasazovat zdravotníky v nemocnicích podle potřeby, tedy i bez jejich souhlasu. Podle nového šéfa správy státních hmotných rezerv je země z hlediska zásob potřebného zboží připravena lépe než na jaře.

Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. K jeho opětovnému vyhlášení přistoupila vláda poté, co Slovensko zaznamenalo rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem.

"Uvidíme, jak se projeví cestování na Dušičky, a následně se rozhodneme, zda pokračujeme, nebo se budeme moci vrátit do normálu. Máme to společně ve vlastních rukou," uvedl Matovič.

Bývalý premiér Peter Pellegrini kritizoval, že tentokráte bude nouzový stav platit plošně pro celý stát. "Z toho usnesení není jasné, na jaká práva a svobody chce vláda sáhnout, jaká práva chce omezit, proč musela vyhlásit plošně nouzový stav," řekl novinářům Pellegrini, kterého v čele vlády vystřídal v březnu právě Matovič po přesvědčivém volebním vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Ministr obrany Jaroslav Naď novinářům řekl, že nouzový stav nelze vyhlásit pouze pro jednotlivé sektory, jak to učinila předchozí vláda.

Sdružení velkých zaměstnavatelů Klub 500 zase tvrdí, že pro vyhlášení nouzového stavu pro celou republiku nejsou splněny zákonné důvody, protože na polovině území Slovenska jsou regiony s nízkým výskytem onemocnění.

Letos na jaře se nouzový stav s výjimkou Velikonoc vztahoval na Slovensku pouze na sektory zdravotnictví a později také oblast sociálních služeb. Skončil v červnu. Nouzový stav tehdy Matovičova vláda využila také k tomu, aby o velikonočních svátcích omezila cestování lidí v zájmu zpomalení šíření nemoci covid-19.

Slovensko kromě vyhlášení nouzového stavu zpřísňuje i karanténní omezení. Od čtvrtka se vrátí povinné venkovní nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro všechny v interiérech budov.

Matovič dnes také oznámil, že hromadných akcí se nově bude moci účastnit nanejvýše 50 lidí. Návrh ústředního krizového štábu přitom počítal s plošným zákazem jejich konání, a to s výjimkou svateb či křtů a akcí, kde účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 12 hodin. Původní plán zakázat konání hromadných akcí včetně účasti lidí na mších kritizovali například zástupci katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska.

zdroj: YouTube

Také Česko se vrací k nouzovému stavu, začne platit v pondělí 5. října. Ministr zdravotnictví Roman Prymula tento krok zdůvodnil snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem-19 koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Itálie a Španělsko hlásí přes 10.000 nově nakažených. Francie už 20.000

20.10.2020 22:14 Itálie a Španělsko dnes ohlásily přes 10.000 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama