Na Slovensku byl zatčen bývalý generální prokurátor Trnka, zatajil odposlech v kauze Gorila

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnku v souvislosti se zneužíváním pravomocí a obvinila ho. Vyplývá to z dnešního oznámení policie. Jde již o druhé stíhání Trnky.

Dopoledne policie zveřejnila nahrávku, jak v poutech vyvádí Trnku z jeho domu v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila zadržení Trnky za průlom pro spravedlnost na Slovensku. Premiér Peter Pellegrini jej chápe jako jasný signál, že v zemi platí princip "padni komu padni" a slovenská policie a prokuratura budou dál postupovat vůči každému stejně spravedlivě.

Policie bližší informace k nejnovějšímu obvinění bývalého šéfa slovenské prokuratury zatím neuvedla. Podle slovenských médií případ souvisí s nahrávkou uniklou z Trnkovy kanceláře, která zachytila rozhovor Trnky ještě jako generálního prokurátora s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem kromě jiného o vleklém soudním sporu o ochranné známky státní loterijní firmy Tipos.

"Zpráva o zadržení jednoho z bývalých nejmocnějších mužů ve státě, Dobroslava Trnky, je pro spravedlnost na Slovensku průlomová. Úkolem prokuratury, soudů a policie i nadále zůstává vypořádat se s těmi z vlastních řad, jejichž kredit vyvolává oprávněné pochybnosti veřejnosti a snižuje autoritu a důvěryhodnost těchto institucí," uvedla v reakci Čaputová.

Podle předsedy slovenské vlády Pellegriniho je Trnkovo zadržení pro občany jeho země jasným signálem, že "předseda vlády, ministryně vnitra ani policejní prezident nad nikým nedrží ochranou ruku a na Slovensku platí padni komu padni". Premiér to uvedl na tiskové konferenci v Praze po jednání s kolegy ze středoevropských zemí. Slovenská policie a prokuratura budou podle něj i nadále postupovat vůči každému stejně spravedlivě bez ohledu na to, zda dotyčný v minulosti zastával nějakou významnou funkci nebo má konexe na nejvyšších místech slovenského politického či hospodářského života.

Podle zmíněné nahrávky pořízené patrně v roce 2009 Trnka slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze firmy Tipos, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku v přepočtu zhruba 407 milionů Kč. Kvůli tomu se opozice tehdy neúspěšně pokusila ve sněmovně odvolat Počiatka z funkce.

Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání generálního prokurátora. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu nakonec loni u nejvyššího soudu uspěl.

Na zmíněné nahrávce Počiatek také hovořil o tom, že tehdejší šéf koaliční Slovenské národní strany Ján Slota se s premiérem a předsedou vládní strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem nepodělil o zisk z kontroverzního prodeje emisních povolenek, které stát převedl na soukromou firmu pod cenu.

Ze zneužití pravomoci veřejného činitele obvinil Trnku vyšetřovatel NAKA už v prosinci. Trnka totiž podle policie před vyšetřovateli zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Trnka byl generálním prokurátorem v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Už loni se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kvůli svým kontaktům s Kočnerem byl Trnka loni postaven mimo službu. Policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy také odhalila komunikaci Kočnera se soudci, prokurátory a politiky, z níž vyplynula podezření z ovlivňování a z korupce představitelů slovenské justice.

Slovenská opozice zadržení Trnky sice uvítala, podle ní to ale policie měla udělat mnohem dříve a měla také zadržet Počiatka a další osoby spojované s Kočnerovými nekalými praktikami.

Související

Více souvisejících

Dobroslav Trnka (prokurátor) Slovensko Policie SR Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 7 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy