Na Slovensku končí druhý ministr, Čaputová přijala jeho demisi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes přijala demisi ministra sociálních věcí Milana Krajniaka. Jde o druhého člena kabinetu premiéra Igora Matoviče, který rezignoval během stávající vládní krize. Ministerstvo sociálních věcí do jmenování Krajniakova nástupce povede ministr dopravy Andrej Doležal, oba politiky do vlády nominovalo hnutí Jsme rodina.

Milan Krajniak
doporučujeme

Krajniak nečekaně ohlásil demisi v pondělí. Svůj krok zdůvodnil snahou o ukončení koaliční krize, kterou vyvolal tlak dvou menších vládních stran Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi na rezignaci premiéra. Předseda slovenské vlády požadavek zmíněných stran dosud veřejně nekomentoval, prezidentka Zuzana Čaputová ho ve středu po společné schůzce vyzvala k rychlému řešení situace.

Už minulý týden rezignoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí, což jako projev politické odpovědnosti za nepříznivou situaci v souvislosti s koronavirovou nákazou požadovaly SaS a Za lidi.

Vztahy ve čtyřčlenné slovenské koalici, která vznikla po volbách v únoru 2020, se vyostřily minulý týden. Při ohlášené demisi Krajčího premiér řekl, že odstupující ministr se stal obětí kritiků z řad koalice. Toto vystoupení následovalo krátce poté, co zástupci vládních stran ohlásili dohodu o urovnání dřívějších vzájemných sporů.

Strany SaS a Za lidi, které původně požadovaly hlavně rezignaci Krajčího, následně vybídly Matoviče k demisi. Podle šéfa SaS a ministra hospodářství Richarda Sulíka není Matovič osobnostně, komunikačně a ani manažersky s to vést zemi a pro případ jeho setrvání v čele kabinetu hodlá SaS vystoupit z koalice. Oba politici jsou v dlouhodobém sporu v souvislosti s koronavirovou krizí. Sulík v rámci řešení politické krize nabídl svou rezignaci, pokud tak učiní i Matovič.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama