Na Slovensku odhalili podvody na daních a cle za 51 milionů eur

Slovenská finanční správa ohlásila rozložení skupiny, která podle ní při podvodech při dovozu textilu do země nezaplatila clo a daň z přidané hodnoty (DPH) v celkové hodnotě téměř 51 milionů eur (1,3 miliardy korun).

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

V případu byli zadrženi a následně obviněni čtyři lidé včetně jednoho příslušníka finanční správy, informovala dnes ČTK její mluvčí Martina Rybanská. Jde o jeden z největších odhalených daňových a celních úniků na Slovensku za posledních několik let.

Gang podle finanční správy v letech 2013 a 2014 v 924 případech dovozu čínského textilu ohlásil slovenským úřadům, že DPH zaplatí v jiné zemi EU, ani jednou tak ale neučinil. Kromě toho skupina záměrně snižovala vykazovanou hodnotu zboží, ze které se počítá clo a DPH.

Čtyři obvinění čelí stíhání za několik trestných činů včetně krácení cla a daně či legalizace příjmů z trestné činnosti, soud je již poslal do vazby. V případě prokázání viny jim hrozí vězení až na 20 let a propadnutí majetku. Úřady zajistily obviněným majetek v hodnotě přesahující milion eur (26 milionů korun).

Na případy celních a daňových podvodů, které souvisely s dovozem čínského textilu, před třemi lety upozornil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Tehdejší šéf slovenské finanční správy František Imrecze v reakci odmítl, že by jeho úřad nezamezil možnému úniku několika stovek milionů eur na cle kvůli podezření ze záměrného podhodnocování dováženého zboží firmami. V souvislosti s touto kauzou ale Imrecze rezignoval na funkci šéfa finanční správy. Letos v lednu ho policie v jiné kauze zadržela a obvinila, soud ho poslal do vazby. Stíhání Imreczeho podle médií souvisí s přidělováním zakázek finanční správou dopředu vybrané firmě.

Funkci prezidenta finanční správy na Slovensku od loňského prosince zastává Jiří Žežulka, který v minulosti krátce vedl i české Generální finanční ředitelství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Počet obětí pandemie překročil tři milióny

13.04.2021 08:04 S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama