Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202 nakažených. Provedeno bylo přes 13.800 testů, což je druhý nejvyšší počet za jeden den od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Podle premiéra Igora Matoviče kvůli šíření nákazy ve hře zůstává i zavedení celostátní karantény, takzvaného lockdownu.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví SR. Bratislava ve snaze odhalit ohniska nákazy připravuje plošné testovaní obyvatel na koronavirus.

Hranici 1000 zjištěných infikovaných za jeden den překročilo pětimilionové Slovensko před dvěma týdny, minulý týden pak denní přírůstek poprvé přesáhl 2000 nakažených. Matovič před novináři odhadl, že již tento týden padne hranice 3000 potvrzených nákaz během jednoho dne a tento počet bude dál stoupat.

O zhoršující se epidemické situaci bude jednat pandemická komise a ve čtvrtek ústřední krizový štáb. Podle Matoviče nelze vyloučit, že odborníci označí připravované plošné testování obyvatel za nedostatečné a navrhnou celostátní karanténu.

"Jedeme jako vlak, kterému přestaly fungovat brzdy. Musíme ho jakýmkoliv způsobem zastavit," uvedl Matovič. Dodal, že podle odhadů během jednoho měsíce počet hospitalizovaných s koronavirem může stoupnout na 5000 z nynějších 844 pacientů.

Země sice od začátku října postupně zavedla nová karanténní opatření, podle předních slovenských politiků ale Slovensko ve vývoji nákazy kopíruje Českou republiku, která v posledním období patří v přepočtu na obyvatele k nejvíce zasaženým zemím. Také Česko, jež má dvojnásobně více obyvatel než Slovensko, hlásí za úterý rekordní přírůstek potvrzených případů koronaviru, a to 11.984 infikovaných.

Již v závěru tohoto týdne by ve čtyřech okresech na severním a východním Slovensku měla začít úvodní fáze celostátního testování obyvatel na koronavirus. Plošné opakované otestování lidí má pak pokračovat v dalších dvou týdnech.

Celkový počet potvrzených případů koronaviru v Polsku od počátku epidemie s další nejvyšší denní bilancí překonal hranici 200.000. Milník 100.000 nakažených země překročila 4. října, píše agentura Reuters. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 10.040 nových infekcí.

Koronavirem se v 37milionovém Polsku celkem nakazilo 202.579 lidí, z nichž 3851 lidí zemřelo; 130 nových úmrtí souvisejících s onemocněním covid-19 oznámily úřady dnes. Okolo 98.000 lidí se z nemoci vyléčilo. Dnešní bilance nakažených vychází z vyhodnocení bezmála 60.000 testů.

V nemocnicích s covidem-19 leží 9439 pacientů, 757 z nich je připojeno na ventilátor. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že k dnešnímu dni je kapacita nemocničních lůžek pro pacienty s covidem-19 okolo 17.000. Pro případ, že pro nemocné nebude ve zdravotnických zařízeních dostatek místa, připravuje Polsko hlavně ve velkých městech polní nemocnice.

Polský Sejm, dolní komora parlamentu, dnes projedná další opatření v boji proti koronaviru, navržená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Odklad jednání v úterý prosadila opozice. Vláda už dříve vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama