Na Slovensku přibylo nakažených koronavirem, Bulharsko znovu zavádí restrikce

Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna. Premiér Igor Matovič v reakci naznačil možnost zpřísnění omezení, z nichž výraznou většinu Bratislava dříve odvolala. Později po setkání s odborníky předseda slovenské vlády uvedl, že o případném obnovení některých omezení budou epidemiologové jednat v pondělí.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

"Příliš mnoho na to, abychom se nadále mohli spoléhat jen na zodpovědnost lidí. Bohužel," napsal Matovič na sociální síti k nejnovějším údajům o nákaze.

Vláda by podle Matoviče měla schválit návrh zákona, na jehož základě Slováci dostanou na mobilní telefon upozornění, že se po návratu do vlasti z rizikových zemí musejí podrobit testu na koronavirus. Výrazně by se mohly zvýšit pokuty, pokud tak neučiní.

Povinnost domácí izolace a následného testu na koronavirus se nevztahuje při návratu z takzvaných méně rizikových zemí; na tomto slovenském seznamu jsou zhruba tři desítky států včetně Česka.

Právě přeshraniční cestování je podle slovenských úřadů jedním z důvodu nárůstu počtu nakažených. Hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas zase doporučil obyvatelům země vyhýbat se větším rodinným oslavám.

Počet aktivních případů nákazy na Slovensku stoupl na 346, což je nejvíce od první poloviny května, informuje server aktuality.sk. Od propuknutí pandemie covidu-19 Slovensko dosud potvrdilo celkově 1851 nakažených, z nichž výrazná většina se již uzdravila a 28 lidí s koronavirem zemřelo.

Situace v souvislosti se šířením choroby covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví pod kontrolou. Ministr Marek Krajčí ještě ve středu řekl, že nárůst počtu nových případů infekce nepovažuje za druhou vlnu koronaviru v zemi, zdůvodnil ho přeshraničním cestováním.

Kvůli narůstajícími počtu nakažených koronavirem se Bulharsko rozhodlo přistoupit k opětovnému zavedení některých přísných opatření. Sportovní zápasy a utkání se budou muset od pátku opět konat bez diváků. Uzavřeny budou rovněž vnitřní prostory diskoték, nočních klubů a barů. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Kiril Ananiev.

"Analýza provedená za poslední týden, možná deset dní, ukázala, že počet nakažených koronavirem narůstá," řekl Ananiev na tiskové konferenci. "Překročili jsme kritickou hranici 200 osob za 24 hodin. A už minule jsem uvedl, že pokud k tomu dojde, budou muset být znovu zavedena některá opatření," dodal. Potřebnou vyhlášku dnes i podepsal, nová pravidla začnou platit od půlnoci.

Pokud jde o venkovní prostory nočních klubů, barů a diskoték, ty je možné navštívit, nicméně jejich kapacita musí být o polovinu snížena. A rovněž je tam potřeba dodržovat rozestupy minimálně 1,5 metru a další potřebná hygienická opatření, citovala ministra zdravotnictví bulharská média.

Bulharsko - země na pobřeží Černého moře s bezmála sedmi miliony obyvatel - už dříve přistoupilo k rozvolnění opatření. Znovuotevřelo restaurace, kavárny a na většině míst zrušilo doporučení lidem zůstávat doma. Ke konci června ale v zemi začalo přibývat případů infekce, a proto úřady opět nařídily nosit roušky ve všech vnitřních veřejných prostorách. Bulharsko dosud zaznamenalo 6342 nakažených, 259 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 509 případů koronaviru, vzrostl počet obětí pandemie

03.08.2020 08:45 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama