Na Slovensku se protestovalo proti vládě a restrikcím, většina demonstrantů neměla roušky

Odhadem tisíce lidí přišly dnes do centra Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Igora Matoviče a proti karanténním omezením, která úřady zavedly v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Podobné menší akce se navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob konaly i v několika dalších slovenských městech.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šlo o největší protivládní demonstrace od březnového nástupu Matovičovy vlády do úřadu. Ministerský předseda v reakci uvedl, že část lidí si myslí, že svoboda je absolutní.

Lidé nespokojení s vládou a s omezeními vyvolanými koronavirem využili k protestům státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kterým si Slovensko stejně jako Česko připomíná takzvanou sametovou revoluci z roku 1989. Ta vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu.

Hlavní část bratislavského protestu se konala u prezidentského paláce. Dav zaplnil nejen samotné náměstí u sídla hlavy státu Zuzany Čaputové, ale i přilehlou vozovku a další veřejné prostranství.

Lidé skandováním hesla "Odstoupit" požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem "Stop Matovič", další měli koláže přirovnávající premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek a v závěru demonstrace i šéf LSNS Marian Kotleba.

Protivládní protest předem podpořila část opozice, jejíž představitelé zvažují uspořádat petici za vypsání referenda o předčasných volbách. Vlastní akci u budovy sněmovny zorganizoval expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

Dříve během dne proti Matovičovi a karanténním omezením u úřadu vlády demonstrovaly stovky fotbalových fanoušků. Na rozdíl od podobné akce v říjnu, po které policie obvinila z útoku na policisty i jednoho Čecha, ale tentokrát nedošlo k výraznějším střetům. Policisté dnes umístili u úřadu vlády zátarasy.

Podle Matoviče si část lidí myslí, že svoboda je absolutní a že jde o zásah do jejich práv, když se stát v době pandemie snaží chránit zdraví a životy starých a nemocných. Matovič také ocenil výročí sametové revoluce.

"Nemějme obavu o Listopad. Dnešek není jeho pohřbem, je jen budíčkem. Budíčkem, abychom si o to více uvědomili, že jeho hodnoty musíme neustále chránit a dětem vysvětlovat," napsal na sociální síti Matovič.

Kromě protivládních demonstrací se na Slovensku konaly také vzpomínkové akce na sametovou revoluci. Například občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která po předloňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zorganizovala mohutné protesty proti tehdejší Ficově vládě, na vícero místech po celé zemi položila květy ve tvaru čísla 89. Připomenula si tím studentskou demonstraci ze 17. listopadu 1989 v Praze, kterou bezpečnostní složky komunistického Československu brutálně potlačily.

Slovensko v zájmu zpomalení šíření koronaviru například až na výjimky zakázalo konání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky, řada provozů v oblasti služeb musela přerušit nebo omezit svou činnost. Od začátku tohoto týdne naopak mohou v omezeném režimu otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama