Na Slovensku se shromažďují podpisy k vyhlášení referenda o nových volbách

Necelý rok od parlamentních voleb se na Slovensku začaly shromažďovat podpisy pod petici za vypsání referenda o nových volbách. Se sbíráním podpisů chce pomoci opozice, jejíž návrh ústavního zákona o vyhlášení voleb na 4. září dnes podle očekávání sněmovna zamítla.

Bratislavský hrad
doporučujeme

Podpisová akce začíná po výraznějším poklesu preferencí zejména nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče. V novodobé historii Slovenska bylo úspěšné jen jedno lidové hlasování, ostatní ztroskotala na nízké účasti.

"Slovenskou republiku vede neschopná vláda, vláda amatérů, která do celé společnosti vnesla chaos," řekl před novináři expremiér a šéf nejpopulárnější politické strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini, který spolu s kolegy zmíněný návrh ústavního zákona o nových volbách do sněmovny předložil.

Pellegrini uvedl, že jeho strana pomůže se sbíráním podpisů pod petici za vypsání referenda o nových volbách. Dodal, že členy petičního výboru nejsou špičky politických stran, byť některá politická seskupení referendum podporují a snahu o jeho vypsání ohlásily už dříve.

Referendum podporuje i nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého premiéra Roberta Fica, který ohlásil, že petiční archy budou obyvatelům rozeslány poštou a že poštovné spojené se zpětným zasláním podepsané petice uhradí jeho strana. To by mělo ulehčit sbírání podpisů v době karanténních omezení v souvislosti s epidemií covidu-19.

Na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, je k vypsání plebiscitu potřeba získat podpisy alespoň 350.000 lidí. Pro platnost samotného lidového hlasování je podle ústavy nezbytné, aby se ho zúčastnila většina oprávněných voličů. Právě na této podmínce až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu Slovenska do EU, ztroskotala všechna dosavadní lidová hlasování.

Matovičova vláda nastoupila do úřadu loni v březnu, tedy po propuknutí covidu-19 v zemi. Nový kabinet pokračoval v zavedených karanténních opatřeních a schvaloval nová omezení. Podle průzkumů veřejného mínění by stávající čtyřčlenná vládní koalice většinu ve sněmovně již nezískala.

Loňské volby skončily porážkou Směru-SD, který po předchozím dlouholetém vládnutí odešel do opozice. Po následném vnitrostranickém rozkolu sociální demokraty opustil Pellegrini s desítkou dalších poslanců parlamentu, který pak založil vlastní stranu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama