Na Slovensku stoupá počet nových případů koronaviru. Ve hře je zákaz vycházení

Slovensko za čtvrtek zaznamenalo jeden z největších přírůstků nových případů infekce koronavirem od propuknutí pandemie. Pandemická komise vlády podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího navrhla kabinetu co nejdříve znovu výrazně omezit volný pohyb lidí. Právě dnes přitom vstoupilo v platnost první opatření z dříve ohlášeného nového balíčku omezení, který odborníci označili za nedostatečný. Nově restaurace nesmějí podávat jídlo ani na terasách.

Ilustrační foto
doporučujeme

Laboratoře ve čtvrtek potvrdily na pětimilionovém Slovensku nových 2166 infikovaných. Dalších 3023 nakažených odhalily méně přesné antigenní testy, které země začala hromadně používat na podzim, kdy se na Slovensku také konalo plošné otestování obyvatel.

"Situace na Slovensku je velmi vážná. Jsme svědky řetězového šíření infekce, které má známky nekontrolovaného šíření," řekl Krajčí. Dodal, že v přepočtu na obyvatele má Slovensko oproti svým sousedům ještě stále nejnižší přírůstek nakažených.

Pandemická komise, která je poradním orgánem vlády, doporučila opětovné zavedení faktického zákazu vycházení s výjimkami, jako například na cestu do práce, do školy, pobyt v přírodě či na nákup do nejbližší prodejny. Podobné výrazné omezení platilo před zmíněným plošným otestováním obyvatel, které se uskutečnilo na přelomu října a listopadu.

"Přichází doba, kdy musíme zasáhnout. Čím později lockdown zavedeme, tím déle musí trvat, abychom mohli opatření uvolnit," řekl Krajčí.

Počty nových případů koronaviru na Slovensku po předchozím poklesu stoupají v posledních zhruba třech týdnech. Úřady v reakci rozšířily karanténní omezení, na jejichž základě restaurace nesmí nově podávat jídlo nejen ve svých vnitřních prostorech, ale ani na terasách. Výdej stravy přes okénko zůstal povolen. Od příštího týdne zase budou ubytování v hotelech a návštěva lyžařských středisek podmíněné negativním testem. Ještě před Vánocemi budou muset uzavřít prodejny s výjimkou obchodů s nabídkou základních potřeb a prodlouženy budou školní vánoční prázdniny.

Několik slovenských odborníků včetně epidemiologů označilo nová opatření v médiích za nedostatečná. Navíc prý přicházejí pozdě a před Vánocemi nepomohou zvrátit šíření koronaviru.

Na Slovensku od konce listopadu také stoupá počet hospitalizovaných pacientů. Na plicní formu tohoto onemocnění zemřelo v pětimilionové zemi dosud 1122 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama