Na Slovensku ubylo pacientů pod úroveň umožňující zvolnit omezení

Na Slovensku ve čtvrtek poprvé od začátku letošního ledna klesl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou pod hranici 3000 pacientů, což je podle národního protiepidemického systému hlavní podmínka pro mírné uvolnění karanténních opatření. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského národního centra zdravotnických informací.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Ve slovenských nemocnicích bylo na začátku dubna 2877 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. To je nejnižší počet od 1. ledna. Ještě na začátku března za silné druhé vlny koronavirové nákazy slovenské nemocnice hlásily přes 4000 takových pacientů a do zdravotnických zařízení přišli pomáhat lékaři a zdravotní sestry z Belgie, Dánska a Rumunska. Vytíženost nemocničních lůžek pro covidové pacienty v nejvážnějším stavu za poslední měsíc na Slovensku ale klesl méně než celkový počet hospitalizovaných kvůli koronaviru.

Pokud se epidemická situace v zemi nezhorší, budou moci úřady odvolat stávající nejvyšší stupeň varování a částečně uvolnit i přísná karanténní opatření. Už dříve byla pro takový krok splněna alespoň jedna z vedlejších podmínek, a to pokles počtu nově potvrzených případů koronaviru nebo snížení reprodukčního čísla.

Po přechodu do nižšího stupně varování by podle protiepidemického systému mohly otevřít například obchody, provozy služeb a nákupní centra, byť počet zákazníků v nich by byl omezen. Rovněž v omezeném režimu by pro veřejnost otevřela muzea, galerie, knihovny či ubytovací zařízení. Částečně by provoz mohla obnovit lyžařská střediska, která jsou uzavřena od začátku letošního roku. V dubnu na Slovensku ale obvykle fungují pouze nejvýše položené skiareály.

Na Slovensku nadále platí kromě jiného zákaz vycházení, ovšem s některými výjimkami. Jeho zavedení umožnil nouzový stav, který byl naposledy prodloužen do 28. dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama