Na Slovensku výrazněji ubylo nových případů koronaviru

Na Slovensku v posledních třech dnech výrazněji klesl počet potvrzených nových případů koronaviru. V neděli přibyli v pětimilionové zemi jen dva infikovaní. To je nejméně od první poloviny března, kdy Slovensko zaznamenalo prvního nakaženého. Vyplývá to z oficiálních statistik. Slovensko začíná plošně testovat zaměstnance a klienty domovů sociálních služeb, ve kterých žijí také senioři.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Celkově má Slovensko 1381 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a 18 lidí s koronavirem zemřelo. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, bylo v neděli hospitalizováno 61 pacientů a pouze jeden z nich musel být napojen na umělou plicní ventilaci.

Premiér Igor Matovič na sociální síti napsal, že Slovensko má z evropských zemí v přepočtu na obyvatele nejméně mrtvých s nemocí covid-19.

Poslední vývoj ocenila také prezidentka Zuzana Čaputová, která dnes jednala s ministry sociálních věcí a zdravotnictví i v souvislosti s domovy pro seniory, které se v zemi dříve staly jedním z ohnisek nákazy.

"Čísla z posledních dnů jsou velmi pozitivní a příznivá. Zároveň nemůžeme zapomínat na zařízení sociálních služeb, kde se vyskytly tyto případy (koronaviru) a měly tragické následky," řekla Čaputová. Dodala, že většina zemřelých po nákaze koronavirem na Slovensku pochází právě ze zmíněných zařízení.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí řekl, že Slovensko spouští plošné testování zaměstnanců a následně i klientů domovů sociálních služeb na koronavirus. Dohromady by tak mělo vyšetření podstoupit 89.000 lidí.

Vládní institut zdravotní politiky minulý týden v novém odhadu uvedl, že při vrcholu nákazy letos v září by na Slovensku mohlo být jen 5580 infikovaných. Oproti předchozím prognózám to znamená výrazný pokles. Podle institutu číslo ukazující, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, ve většině populace Slovenska již kleslo pod hodnotu jedna.

Bratislava kvůli koronaviru ještě v březnu uzavřela školy, řadu prodejen, restaurace či zábavní parky, později zavedla povinné překrytí úst a nosu rouškou či šátkem při pohybu lidí na veřejnosti. Minulý týden začalo Slovensko karanténní opatření uvolňovat.

Hlavní hygienik Slovenska ohlásil, že navrhne ústřednímu krizovému štábu zjednodušení podmínek pro pendlery, zdravotníky a pracovníky ve sociálních službách při příchodu na Slovensko. Dříve úřady rozhodly o tom, že zmíněné skupiny osob budou muset předkládat při vstupu na území Slovenska testy na koronavirus s negativním výsledkem, aby nemusely do povinné karantény. Opatření kritizovali například Slováci, kteří bydlí v Rakousku a v Maďarsku blízko hranic se Slovenskem a kteří do země pod Tatrami dojíždějí například za prací.

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i…

05.08.2021 19:34 lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. …

Cimanouská z Varšavy promluvila k Bělorusům. Vysvětlila, proč utekla do…

05.08.2021 15:59 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře,…

Bavorský záchranář popsal, co se odehrálo po srážce vlaků na Domažlicku

05.08.2021 09:47 S vyprošťováním zraněných po středeční tragické srážce expresu z Mnichova s protijedoucím osobním…

Cimanouská už je po vídeňském mezipřistání ve Varšavě

04.08.2021 21:42 Aktualizováno Letadlo s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země…

Srážka vlaků podle německých médií a expertů ukazuje problémy železnice v…

04.08.2021 21:18 Dnešní tragická srážka expresu z Mnichova s protijedoucím regionálním osobním vlakem u obce Milavče…

Červený kříž kritizuje rozhodnutí Litvy odmítat migranty na hranici s…

04.08.2021 17:10 Rozhodnutí Litvy odmítat migranty, kteří se snaží přecházet do země ze sousedního Běloruska, není v…

Itálie chce, aby migranty zachráněné na moři přijaly i další země EU

04.08.2021 16:17 Aktualizováno Itálie žádá, aby migranty, které v moři zachránily lodě nevládních organizací, přijaly i další…

Německo jde ve stopách Česka. Chce od října zpoplatnit koronatesty

04.08.2021 11:58 Německo chce od poloviny října přestat nabízet bezplatné testy na koronavirus. V návrhu, který má k…

Ve Francii zastavili jedenáctiletého řidiče, vezl domů opilého otce

04.08.2021 08:19 Policisté ve městě Abbeville na severu Francie v noci z neděle na pondělí při silniční kontrole…

Německo hlásí za poslední den dalších 3571 případů nákazy koronavirem

04.08.2021 08:18 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí.…

Související:

Právě se děje