Na Slovensku výrazněji ubylo nových případů koronaviru

Na Slovensku v posledních třech dnech výrazněji klesl počet potvrzených nových případů koronaviru. V neděli přibyli v pětimilionové zemi jen dva infikovaní. To je nejméně od první poloviny března, kdy Slovensko zaznamenalo prvního nakaženého. Vyplývá to z oficiálních statistik. Slovensko začíná plošně testovat zaměstnance a klienty domovů sociálních služeb, ve kterých žijí také senioři.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Celkově má Slovensko 1381 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a 18 lidí s koronavirem zemřelo. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, bylo v neděli hospitalizováno 61 pacientů a pouze jeden z nich musel být napojen na umělou plicní ventilaci.

Premiér Igor Matovič na sociální síti napsal, že Slovensko má z evropských zemí v přepočtu na obyvatele nejméně mrtvých s nemocí covid-19.

Poslední vývoj ocenila také prezidentka Zuzana Čaputová, která dnes jednala s ministry sociálních věcí a zdravotnictví i v souvislosti s domovy pro seniory, které se v zemi dříve staly jedním z ohnisek nákazy.

"Čísla z posledních dnů jsou velmi pozitivní a příznivá. Zároveň nemůžeme zapomínat na zařízení sociálních služeb, kde se vyskytly tyto případy (koronaviru) a měly tragické následky," řekla Čaputová. Dodala, že většina zemřelých po nákaze koronavirem na Slovensku pochází právě ze zmíněných zařízení.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí řekl, že Slovensko spouští plošné testování zaměstnanců a následně i klientů domovů sociálních služeb na koronavirus. Dohromady by tak mělo vyšetření podstoupit 89.000 lidí.

Vládní institut zdravotní politiky minulý týden v novém odhadu uvedl, že při vrcholu nákazy letos v září by na Slovensku mohlo být jen 5580 infikovaných. Oproti předchozím prognózám to znamená výrazný pokles. Podle institutu číslo ukazující, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, ve většině populace Slovenska již kleslo pod hodnotu jedna.

Bratislava kvůli koronaviru ještě v březnu uzavřela školy, řadu prodejen, restaurace či zábavní parky, později zavedla povinné překrytí úst a nosu rouškou či šátkem při pohybu lidí na veřejnosti. Minulý týden začalo Slovensko karanténní opatření uvolňovat.

Hlavní hygienik Slovenska ohlásil, že navrhne ústřednímu krizovému štábu zjednodušení podmínek pro pendlery, zdravotníky a pracovníky ve sociálních službách při příchodu na Slovensko. Dříve úřady rozhodly o tom, že zmíněné skupiny osob budou muset předkládat při vstupu na území Slovenska testy na koronavirus s negativním výsledkem, aby nemusely do povinné karantény. Opatření kritizovali například Slováci, kteří bydlí v Rakousku a v Maďarsku blízko hranic se Slovenskem a kteří do země pod Tatrami dojíždějí například za prací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Německo si předvolalo čínského velvyslance kvůli Hongkongu

10.07.2020 19:22 Německo dnes kvůli novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong předvolalo čínského velvyslance v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy