Na Slovensku zrušili obvinění politika, měl vyzvídat informace o Skripalovi

Slovenská policie dnes po více než týdnu zrušila obvinění opozičního politika z ohrožování utajovaných skutečností. Elitní policejní útvar původně Jaroslava Nadě podezíral, že u pracovníka bezpečnostních složek vyzvídal informace o případu otravy bývalého ruského a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Vyplývá to z oznámení policie.

Přidejte svůj názor

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Stínový ministr obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Jaroslav Naď vinu od počátku odmítal a věc označoval za snahu o diskreditaci. Trestní oznámení v tomto a také v dalším případu totiž podal šéf slovenského vojenského zpravodajství Ján Balciar, na jehož nestandardní majetkové poměry Naď dříve upozorňoval. Kromě toho opoziční politik kritizoval některé plánované nákupy techniky pro armádu.

Policie nyní bez bližších informací uvedla, že stíhání Nadě vyšetřovatel zrušil z vlastního podnětu poté, co hlavní svědek v případu upravil výpověď.

Naď dříve tvrdil, že jeho vyšetřování souviselo s otázkou, kterou položil svému známému z bezpečnostního prostředí ohledně Skripalovy kauzy a na kterou nedostal odpověď. Z otravy Skripalových Londýn obvinil Moskvu. Slovensko po této kauze - na rozdíl od většiny členských zemí EU včetně Česka - loni nepřistoupilo k vyhoštění ruských diplomatů. Slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týden odmítl nařčení, že obvinění Nadě je útokem státu na nevinného občana.

OLaNO nově podalo podnět finanční policii, aby se zabývala majetkovými poměry Balciara. Majetek rodiny šéfa slovenského vojenského zpravodajství vyčíslil portál Aktuality.sk na více než tři miliony eur (zhruba 77 milionů korun). Balciar v dnešním prohlášení pro média napsal, že finanční policii už poskytl podklady včetně dokumentů o čerpaných úvěrech. Tvrdil rovněž, že portál Aktuality.sk až pětinásobně nadhodnotil některé nemovitosti oproti jejich nabývací ceně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama