Na Slovensku zrušili obvinění politika, měl vyzvídat informace o Skripalovi

Slovenská policie dnes po více než týdnu zrušila obvinění opozičního politika z ohrožování utajovaných skutečností. Elitní policejní útvar původně Jaroslava Nadě podezíral, že u pracovníka bezpečnostních složek vyzvídal informace o případu otravy bývalého ruského a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Vyplývá to z oznámení policie.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Stínový ministr obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Jaroslav Naď vinu od počátku odmítal a věc označoval za snahu o diskreditaci. Trestní oznámení v tomto a také v dalším případu totiž podal šéf slovenského vojenského zpravodajství Ján Balciar, na jehož nestandardní majetkové poměry Naď dříve upozorňoval. Kromě toho opoziční politik kritizoval některé plánované nákupy techniky pro armádu.

Policie nyní bez bližších informací uvedla, že stíhání Nadě vyšetřovatel zrušil z vlastního podnětu poté, co hlavní svědek v případu upravil výpověď.

Naď dříve tvrdil, že jeho vyšetřování souviselo s otázkou, kterou položil svému známému z bezpečnostního prostředí ohledně Skripalovy kauzy a na kterou nedostal odpověď. Z otravy Skripalových Londýn obvinil Moskvu. Slovensko po této kauze - na rozdíl od většiny členských zemí EU včetně Česka - loni nepřistoupilo k vyhoštění ruských diplomatů. Slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týden odmítl nařčení, že obvinění Nadě je útokem státu na nevinného občana.

OLaNO nově podalo podnět finanční policii, aby se zabývala majetkovými poměry Balciara. Majetek rodiny šéfa slovenského vojenského zpravodajství vyčíslil portál Aktuality.sk na více než tři miliony eur (zhruba 77 milionů korun). Balciar v dnešním prohlášení pro média napsal, že finanční policii už poskytl podklady včetně dokumentů o čerpaných úvěrech. Tvrdil rovněž, že portál Aktuality.sk až pětinásobně nadhodnotil některé nemovitosti oproti jejich nabývací ceně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama