Na základě eurozatykače bylo v Česku zadrženo 4400 lidí

Za 15 let uplatňování evropského zatýkacího rozkazu (EZR) bylo v Česku na jeho základě zadrženo 4400 lidí. Za stejnou dobu bylo v zahraničí na základě takzvaného eurozatykače chyceno 3700 Čechů. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön. EZR nahradil zdlouhavé postupy vydávání, které mezi státy Evropské unie existovaly dříve. V Česku funguje od 1. listopadu 2004.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Takzvaný eurozatykač byl v Evropské zaveden jako reakce na teroristické útoky ve Spojených státech v září 2001. Nahradil vydávací proceduru založenou na smlouvách mezi jednotlivými státy. Evropský zatýkací rozkaz se týká závažných deliktů, například podezření z terorismu, pedofilie, vražd, rasismu nebo obchodů se zbraněmi či drogami

Od začátku letošního roku do 5. října provedla česká policie na základě EZR více než 260 zásahů na hledané osoby pro ostatní evropské státy. V cizině bylo od začátku roku zadrženo na základě českých požadavků 290 hledaných osob.

Člověk zadržený na základě evropského zatýkacího rozkazu je rychle předán do země, která požaduje jeho vydání. "Ze zkušenosti mohu uvést, že převážná většina předání je uskutečněna v řádu několika týdnů," řekl Schön ČTK.

O formě předání člověka zadrženého na základě EZR rozhoduje dožadující strana, zejména s ohledem na nebezpečnost pachatele a vzdálenost. "Realizujeme tak předání pozemní, kdy si osobu pozemních hranicích ČR přebírá dožadující stát a vzdušné, kdy transport probíhá letecky v rámci běžných linek, či soukromým letem," doplnil Schön.

Zařazení eurozatykače do českého trestního řádu schválil parlament v roce 2004 přes veto prezidenta Václava Klause. Poslanci ODS se kvůli zatykači obrátili na Ústavní soud, ten ale začátkem května 2006 stížnost zákonodárců odmítl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama