Na západě Německa se konají volby, sleduje je celá země

Obyvatelé západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska od rána vybírají nové zástupce vedení okresů, měst a dalších obcí. Jindy běžné komunální hlasování ale nyní vyvolalo pozornost na celoněmecké úrovni, protože se stalo prvním velkým testem před nadcházejícími parlamentními volbami a před výběrem stranických kandidátů na kancléře. Celostátní volby Němce čekají v říjnu příštího roku.

Německé volby jsou v plném proudu
doporučujeme

Volební místnosti se v této nejlidnatější německé spolkové zemi, kde žije 18 milionů obyvatel, otevřely v 8:00. Na 14 milionů oprávněných voličů může hlasovat do 18:00. Krátce po uzavření volebních místností se očekávají první odhady, výsledky pak v noci na pondělí.

Velká pozornost se upírá na tamního zemského premiéra Armina Lascheta z Křesťanskodemokratické unie (CDU), který by rád po končící kancléřce Angele Merkelové převzal otěže německé vlády. První krok na této cestě ho čeká v prosinci, kdy si CDU chce zvolit nové vedení. A úspěch v komunálních volbách by mu v jeho úsilí mohl pomoci.

Podle průzkumů je sice CDU favoritem, zřejmě ji ale čekají ztráty postů v největších porýnských a vestfálských městech. Propad podle sondáží čeká i sociální demokraty SPD, kteří přitom na volby hodně sázeli. Chtějí totiž využít to, že v srpnu jmenovali svým kandidátem na kancléře nynějšího vicekancléře a ministra financí Olafa Scholze.

Naopak ekologická strana Zelení se může těšit na růst vlivu v komunální politice. V devíti z 11 vybraných měst Severního Porýní-Vestfálska průzkum stanice WDR slibuje Zeleným zisk nejméně 20 procent, v Cáchách pak dokonce 37 procent. Toto město s bohatou historií, které leží u hranic s Nizozemskem a Belgií, je navíc rodištěm zemského premiéra Lascheta. Jeho CDU zde sondáž slibuje druhé místo s rozdílem 11 procentních bodů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama