Napětí mezi Tureckem a Řeckem narůstá, Atény chtějí mimořádné jednání šéfů diplomacie EU

Obnovení tureckého průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří dnes opět vyostřilo napětí mezi Tureckem a Řeckem. Zatímco Ankara oznámila, že se chystá vydávat nové těžební licence, Atény vyzvaly Turecko, aby stáhlo své lodě od řeckých ostrovů. Řecká vláda také vyzvala ke svolání mimořádného jednání ministrů zahraničí Evropské unie.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Turecko kontroverzní průzkum obnovilo v pondělí necelé dva týdny poté, co vláda v Ankaře oznámila jeho přerušení na základě diplomatických jednání s Řeckem zprostředkovaných Německem. Turecko znovu vyslalo trojici svých lodí do oblasti mezi řeckou Krétou a Kyprem poté, co Řecko minulý čtvrtek podepsalo s Egyptem námořní dohodu, která vymezuje pro tyto dvě země námořní hranice výlučné ekonomické zóny.

"Budeme až do konce hájit zájmy Turecka a kyperských Turků ve východním Středomoří a na Kypru a nebudeme dělat žádné ústupky," prohlásil dnes podle agentury AP turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Turecko podle něj bude v průzkumných vrtech pokračovat a vydá nové licence pro těžební společnosti. Ankara nedávným zastavením aktivit v oblasti ukázala dobrou vůli, ale "na druhé straně je země se špatnými úmysly", dodal ministr s odkazem na řeckou dohodu s Egyptem.

Řecký premiér Kyriakos Mistotakis dnes prohlásil, že ministerstvo zahraničí požádá o svolání mimořádného jednání šéfů diplomacií zemí EU.

"Řecko bude bránit svou svrchovanost a svá práva. Vyzýváme Turecko, aby okamžitě opustilo řecký kontinentální šelf," uvedl podle agentury Reuters ministr zahraničí Nikos Dendias.

Mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella Peter Stano prohlásil, že případnému svolání mimořádného ministerského jednání budou předcházet konzultace s členskými státy.

"Souhlasíme s tím, že situace ve východním Středomoří vyvolává extrémní obavy. Je třeba ji vyřešit dialogem a ne sérií jednostranných kroků, které vedou ke zvýšení napětí," řekl dnes novinářům Stano.

Napětí ve východním Středomoří zvýšila loni v listopadu turecká vláda, když podepsala dohodu s libyjskou vládou uznávanou OSN. Dokument vymezuje výlučnou ekonomickou zónu mezi libyjským a tureckým pobřežím, která ale zasahuje i do vod blízko některých řeckých ostrovů.

Řecko, Egypt, Kypr, Bahrajn a Saúdská Arábie minulý měsíc zaslaly společný dopis generálnímu tajemníkovi OSN. Žádají v něm, aby organizace neregistrovala turecko-libyjskou dohodu do seznamu mezinárodních dohod. Podle těchto pěti zemí dohoda odporuje mezinárodnímu právu a ohrožuje stabilitu a bezpečnost v regionu.

Dohodu o námořních hranicích, která stanoví i výlučné ekonomické zóny pro těžbu či využívání mořských zdrojů, podepsalo Řecko už v červnu s Itálií a minulý čtvrtek s Egyptem. Smlouvu Atén s Káhirou turecké ministerstvo zahraničí označilo za "neplatnou" s tím, že porušuje námořní práva Libye v oblasti a že řecko-egyptskou dohodou stanovené zóny leží v "tureckém kontinentním šelfu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Německo má dalších 1916 nakažených, méně než Česko

18.09.2020 08:12 V Německu za uplynulý den přibylo dalších 1916 potvrzených případů nákazy koronavirem, informoval…

Ve Španělsku přibylo přes 11 tisíc nakažených, Madrid asi zpřísní

17.09.2020 21:48 Ve Španělsku přibylo od středy více než 11.000 nových případů nákazy koronavirem a 162 úmrtí…

Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur

17.09.2020 20:59 Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur (2,7 bilionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama