Napětí na Ukrajině by nepominulo po přijetí požadavků Moskvy, míní Čaputová

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem by podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nepominulo ani v případě, že by Kyjev přijal požadavky Moskvy. Rusko si vynucuje debatu o rozdělení vlivu v Evropě a jeho požadavky se týkají i Slovenska.

Čaputová to dnes řekla na konferenci o zahraniční a evropské politice, kterou zorganizovalo i slovenské ministerstvo zahraničí.

"Je krátkozraké si myslet, že krize by pominula, i kdyby byly nepřiměřené ruské požadavky Ukrajinou akceptované. Ty požadavky se týkají i nás a našeho práva svobodně si vybrat, kam chceme jako země patřit," uvedla Čaputová.

Podle hlavy slovenského státu si Rusko shromažďováním velké vojenské síly na hranicích s Ukrajinou vynucuje diskusi o vymezení sfér vlivu v Evropě.

Rusko požadovalo především záruky, že se Ukrajina nestane členskou zemí Severoatlantické aliance a že USA a NATO nerozmístí útočné zbraně u hranic Ruska.

Podle Čaputové v době zmíněné napjaté situace zaznívají na Slovensku pochybnosti o zahraniční a bezpečnostní orientaci země. "Následky vidíme i v průzkumech veřejného mínění - slábnutí důvěry v mezinárodní instituce, kterých jsme součástí, příklon části veřejnosti k nedemokratickým režimům, vysoká míra nedůvěry v instituce státu, ignorování odborníků," řekla Čaputová. Dodala, že bez podpory veřejnosti nebude zahraniční politika země úspěšná.

Podle dřívějších průzkumů veřejného mínění si například 44 procent Slováků myslí, že za napětí mezi Ukrajinou a Ruskem jsou zodpovědné Spojené státy a NATO. Rusko za původ napětí označilo zhruba 35 procent dotazovaných. Většina obyvatel Slovenska se zase postavila proti uzavření dohody mezi Slovenskem s USA o spolupráci v obraně. Proti dokumentu, který minulý týden schválil slovenský parlament, v zemi vystupuje také opozice včetně bývalého premiéra Roberta Fica.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy