Napětí ve východním Středomoří: Řecko a Turecko si "hrají s ohněm", Maas vyzývá k dialogu

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes vyzval Řecko a Turecko k dialogu ve sporu o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Sebemenší incident může vést ke katastrofě, varoval dnes Maas po setkání s šéfem řecké diplomacie Nikosem Dendiasem. Jednat bude Maas ještě dnes i s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem, informovala agentura DPA.

Heiko Maas
doporučujeme

"Co teď bezpodmínečně a okamžitě potřebujeme, jsou signály deeskalace a připravenost k dialogu," uvedl Maas na tiskové konferenci v Aténách. Vývoj ve východním Středomoří přirovnal ke "hře s ohněm". "Sebemenší jiskra může vést ke katastrofě," varoval.

Podle řeckého ministra zahraničí Dendiase je Řecko připravené k dialogu s Tureckem, bude ale bránit svou suverenitu. Ankara podle něj pokračuje v "provokacích" a nadále porušuje mezinárodní právo.

Spor mezi Řeckem a Tureckem vypukl poté, co turecká strana začala s průzkumy kvůli těžbě ropy a zemního plynu nedaleko řeckých ostrovů. v uplynulých týdnech stále více eskaloval. Podle některých pozorovatelů není vyloučen ani vojenský střet mezi oběma členy Severoatlantické aliance.

Řecko považuje postup Turecka za protiprávní. Jeho chování odsoudila i Evropská unie, která vyzvala, aby Ankara s průzkumy přestala. Podle Turků ale patří mořské dno, ve kterém vrtali, k tureckému pevninskému šelfu. Mezi oblastí průzkumných vrtů a tureckým pobřežím ovšem leží řecké ostrovy Rhodos a Kastelorizo, upozornila agentura DPA.

Podle německého ministra zahraničí, který dnes navštíví i Turecko, je třeba najít "závazné a mírové řešení" sporu. V Aténách nicméně zdůraznil, že je Německo i Evropská unie solidární s Řeckem.

Ještě dnes hodlá Řecko v oblasti mezi Krétou a Kyprem zahájit třídenní námořní a letecké cvičení, informovala agentura Reuters. Ve stejné oblasti se nachází i turecká průzkumná loď Oruc Reis, kterou doprovází válečné lodě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama