NATO chce chránit družice, země schválily vznik vesmírného centra

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

NATO
doporučujeme

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Okolo naší planety se v současnosti pohybuje odhadem na 2000 družic, z nichž zhruba polovina patří aliančním zemím. NATO se však musí vyrovnávat s výrazným nástupem Číny, která v současnosti vyvíjí zbraně použitelné ve vesmíru. Mnozí experti varují, že Čína či Rusko hledají cesty, jak vyřadit z provozu jakékoli družice. Ty slouží například k navigaci, předpovídání počasí, ale i k navádění prakticky veškerých zbraní užívaných na dálku.

Ministři obrany aliančních zemí dnes hodnotili také zvyšování výdajů na obranu, které by podle dřívějšího závazku měly za čtyři roky dosáhnout zmíněných dvou procent HDP. Letos by této mety měla dosáhnout desítka z 30 spojeneckých zemí. Některé státy dávají najevo, že se jim peníze na armádu přidávají v době covidové hospodářské krize těžko. Česko stále počítá s tím, že bude mezi státy, které se ke stanovenému limitu dostanou v posledním možném roce.

Témata: NATO | vesmir | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama